Ֆրանսիայի մայրաքաղաքային շրջաններում շոգի պատճառով վտանգի «նարնջագույն» մակարդակ է հայտարարված
«Meteo France» պետական օդերևութաբանական ծառայությունը Ֆրանսիայի բնակիչներին նախազգուշացրել է երկրի ամբողջ տարածքում շոգի մոտեցող ալիքի մասին:
Երկուշաբթիից եղանակային վտանգի «նարնջագույն» (նախավերջին) մակարդակն է հայտարարվել Փարիզում և հարևան դեպարտամենտներում։
Երկու «նարնջագույն» գոտիներում կանխատեսվում է մինչև 31 աստիճան շոգ ըստ Ցելսիուսի: Ընդհուպ մինչև շաբաթ օրը Ֆրանսիայի հարավում, կենտրոնական տարածաշրջաններում ու մասամբ հյուսիսում օդերևութաբանները կանխատեսում են մինչև 41 աստիճան տաքություն:
Հարավային քաղաքներում արդեն զգացվում է ջերմաստիճանի կտրուկ բարձրացումը, սակայն այնտեղ իրադրությունը մեղմանում է ծովափի առկայությամբ։

В столичном регионе Франции объявили "оранжевый" уровень погодной опасности из-за жары
Государственная метеорологическая служба Meteo France предупредила жителей Франции о надвигающейся волне жары по всей территории страны. С понедельника "оранжевый" (предпоследний) уровень погодной опасности объявлен в Париже и соседних департаментах "малой короны", а также в соседнем департаменте Сена-и-Марна.
В обеих "оранжевых" зонах прогнозируется до 31 градуса по Цельсию. Вплоть до субботы на юге, в центральных регионах и частично на севере Франции метеорологи предрекают до 41 градуса жары. В южных городах уже ощущается резкое повышение температуры, однако там ситуация смягчается близостью морского побережья.
Как сообщила радиостанция France Info, на этой неделе столбики термометров во Франции достигнут максимальных показателей для июня с 1947 года. Раскаленный воздух приносят в страну южные ветра из Сахары.