«Իրատես». Մովսես Հակոբյանը ցանկանում է առաջադրվել Արցախի նախագահի թեկնածու
«Իրատես» թերթը գրում է. «Արցախում նախընտրական գործընթացների համատեքստում բավականին հետաքրքիր տեղեկություն է շրջանառվում. 2020 թվականին ընդառաջ նախագահական ամբիցիաներ է դրսևորում նաև պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար, ներկայումս ՀՀ վարչապետի ռազմական տեսուչ Մովսես Հակոբյանը:
Հետաքրքրական է, որ Արցախի մեկ այլ ՊԲ հրամանատարի` Սամվել Բաբայանի նախաձեռնած ստորագրահավաքը, որը նպատակ ունի «պատուհան բացել» ՀՀ հաշվառում ունեցող քաղաքացիների համար, որպեսզի վերջիններս ևս առաջադրվեն Արցախի նախագահի ընտրություններում, մեծ արձագանք է ունեցել Մարտունու շրջանում. տեղացիները սա պայմանավորում են նաև Մովսես Հակոբյանի տարօրինակ շահագրգռությամբ (վերջինս մարտունեցի է):
Բանն այն է, որ Մովսես Հակոբյանը ևս չի կարող առաջադրվել Արցախի ներկայիս Սահմանադրության պայմաններում, այդ իսկ պատճառով էլ ներքին կարգով իր կողմնակիցներին ուղղորդել էր ակտիվ ստորագրահավաքի` ընտրություններից 10 ամիս առաջ»:

«Иратес»: Мовсес Акопян хочет выдвинуться кандидатом в президенты Арцаха
Газета «Иратес» пишет, что в контексте предвыборных процессов в Арцахе муссируется довольно интересная информация. В преддверие выборов 2020 года президентские амбиции проявляет также бывший командующий Армией обороны Арцаха, назначенный ныне указом Никола Пашиняна главным военным инспектором Мовсес Акопян.
Примечательно, что инициированный другим бывшим командующим Армией обороны Арцаха Самвелом Бабаяном сбор подписей, преследующий цель «открыть окно» для граждан пропиской в Армении, чтобы последние также могли выдвинуться на выборах президента в Арцахе, вызвал в Мартунинском районе большую реакцию: местные обуславливают это странной заинтересованностью Мовсеса Акопяна (он родом из Мартуни).
«Дело в том, что в условиях действующей Конституции Республики Арцах Мовсес Акопян также не может выдвинуться, по этой причине во внутреннем порядке направил своих сторонников на сбор подписей за 10 месяцев до выборов», - пишет газета.