Արձանագրված խախտումները եղել են էպիզոդիկ, ԵՊԲՀ-ում դրական արդյունքներ են արձանագրվել. Դավիթ Ադյանը՝ բժշկական համալսարանի մասին (Տեսանյութ)
26/06/2019 14:13
ԵՊԲՀ-ում իրականացված ստուգումների վերաբերյալ ՊՎԾ-ի հայտարարությունը եղել է մակերեսային, արձանագրված խնդիրները՝ էպիզոդիկ, այսօր Երևանի պետական բժշկական համալսարանում հրավիրված հոգաբարձուների խորհրդի նիստում հայտարարեց Պետական վերահսկողական ծառայության սոցիալական ոլորտի վերահսկողության վարչության պետ Դավիթ Ադյանը։
«Երևանի պետական բժշկական համալսարանում բավականին դրական արդյունքներ են արձանագրվել 4 տարիների ընթացքում», - հայտարարեց Դավիթ Ադյանը։
Նա նշեց, որ արձանագրված ցանկացած խնդիր արագ արաձանք է ստացել վերահսկվող օբյեկտի կողմից։
«Նույնիսկ խնդիրներ կան, որոնք ուսումնասիրության ընթացքում արձանագրվել են և ուսումնասիրության ավարտին արդեն իսկ վերացված են եղել», - ասաց Դավիթ Ադյանը։
ՊՎԾ պաշտոնյան արձանագրեց՝ ԵՊԲՀ-ում իրականացրած ուսումնասիրությունների վերաբերյալ ՊՎԾ տարածած տեղեկանքում այն դրական միտումները, որոնք արձանագրվել են տարիների ընթացքում, գուցեև այդքան հստակ ներկայացված չեն։
«Օգտվելով առիթից՝ ուզում եմ նշել, որ բժշկական համալսարանում բավականին դրական արդյունքներ են արձանագրվել 4 տարիների ընթացքում», - նկատեց Դ. Ադյանը։
Նա ասաց նաև, թե հանրապետության գրեթե բոլոր բուհերում եղել է եկամտային մասի անկում. «Այնինչ, Բժշկական համալսարանում կրթության ծառայությունների մատուցումը եկամտի մասով ունեցել է աճ։ Արձանագրվել է նաև, որ տարիների ընթացքում աշխատավարձերի դինամիկ աճ է եղել»։
Պաշտպանության նախարարի տեղակալ Գաբրիել Բալայանը հետաքրքվեց, թե որքանո՞վ են արժանահավատ ՊՎԾ-ի ներկայացրած տեղեկությունները։
«Եթե Պետական վերահսկողական ծառայությունը տեղեկանքում ֆիքսում է խնդիրներ, դա չի նշանակում, որ այդ խնդիրները կարող են լինել հանցագործություն։ Մենք օրինականության և արդյունավետության ուսումնասիրություն ենք իրականացնում։ Վերահսկողության կարևորագույն նպատակն արձանագրված խնդիրների հետագա կանխարգելումն է», - ասաց Դավիթ Ադյանը։
Հիշեցնենք՝ ՊՎԾ-ն ուսումնասիրություն էր իրականացրել ԵՊԲՀ-ում, որի ավարտից հետո հայտարարություն տարածել, թե «Համալսարանում իրականացված ուսումնասիրության արդյունքում արձանագրվել են խնդիրներ գնումների ընթացակարգերի կազմակերպման, լրացուցիչ աշխատավարձերի հաշվարկման, շինարարարական աշխատանքների իրականացման գործընթացներում»։
ՊՎԾ-ն տեղեկանքում մի շարք խախտումների մասին էր նշել, ապա հավելել. «կազմված տեղեկանքում հանցագործության հատկանիշների առկայության հանգամանքը ստուգելու նպատակով այն ուղարկվել է ՀՀ գլխավոր դատախազություն»։

Зафиксированные нарушения были эпизодическими, в ЕГМУ зафиксированы позитивные результаты – Давид Адян о медицинском университете
Заявление Государственной контрольной службы о проведенных в Ереванском государственном медицинском университете им. Мхитара Гераци проверках было поверхностным, зафиксированные проблемы – эпизодическими, заявил сегодня на заседании Совета попечителей ЕГМУ начальник управления по контролю социальной сферы Государственной контрольной службы Давид Адян.
«В Ереванском медицинском университете в течение 4 лет зафиксированы достаточно позитивные результаты», - заявил Давид Адян.
Он отметил, что любая зафиксированная проблема удостаивалась быстрого ответа со стороны контролируемого объекта.
«Есть даже проблемы, которые были зафиксированы в ходе проверки, а уже к концу проверки были устранены», - сказал Давид Адян.
Представитель ГКС констатировал, что в распространенной Государственной контрольной службой справке по итогам проверки в ЕГМУ, возможно, зафиксированные за годы позитивные тенденции не были представлены четко.
«Пользуясь поводом, хочу отметить, что за четыре года в медицинском университете зафиксированы достаточно позитивные результаты», - отметил Д. Адян.
Он также сказал, почти во всех вузах Армении был отмечен спад по части доходов: «Между тем, в медицинском университете по части предоставления образовательных услуг зарегистрирован рост. Зафиксировано также, что на протяжении лет отмечался положительный динамичный рост зарплат».
Заместитель министра обороны Габриел Балаян поинтересовался, насколько достоверной может быть представленная ГКС информация.
«Когда государственная контрольная служба фиксирует в справке проблемы, то это не значит, что эти проблемы могут являться преступлением. Мы проводим проверку законности и эффективности. Важнейшая цель контроля – это предотвращение зафиксированных проблем в дальнейшем», - сказал Давид Адян.
Напомним, Государственная контрольная служба провела проверку в ЕГМУ, по итогам которой распространила заявление о том, что «в результате проведенного в университете изучения зафиксированы проблемы в процессе организацией закупочных процедур, расчета дополнительных зарплат, осуществления строительных работ».
ГКС отмечала в справке ряд нарушений, добавив: «Для проверки обстоятельства наличия признаков преступления в составленной справке она направлена в генеральную прокуратуру Армении».