Երբ այս հարցի հետ կապված իրավական հանգուցալուծում կլինի, ԲՀԿ-ն իր գնահատականը կտա․ Տոնոյանը՝ Քոչարյանի մասին
26/06/2019 11:24
Մարտի 1-ը բացառապես իրավական հարթության մեջ ենք դիտարկում, ԱԺ-ում լրագրողների հետ ճեպազրույցների ժամանակ ասաց ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Իվետա Տոնոյանը։
Հարցին, թե ինչպե՞ս է վերաբերում ԲՀԿ-ն դատարանի որոշմանը՝ կրկին կալանավորել ՀՀ երկրորդ նախագահին, Տոնոյանն ասաց․
«Երբ այս հարցի հետ կապված իրավական հանգուցալուծում կլինի, դրա հետ կապված ԲՀԿ-ն իր գնահատականը կտա»։
Դիտարկմանը, թե ԲՀԿ-ն կիսո՞ւմ է Ռոբերտ Քոչարյանի այն հայտարարությունը, որ ՀՀ-ում ոչ օրենք կա, ոչ էլ՝ օրինականություն, Տոնոյանն ասաց․
«Դա կարծիք է, որը գոյություն ունենալու իրավունք ունի։ Մենք բազմիցս ասել ենք, որ օրենքի առաջ բոլորն են հավասար և այս հայտարարության մեջ պետք է դիտարկել տեղի ունեցող իրադարձությունները»։
ԱԺ փոխնախագահ, ԲՀԿ-ական պատգամավոր Վահե Էնֆիաջյանն էլ հավելեց․
«Մենք կիսում ենք օրենքի գերակայության հանգամանքը։ Ժամանակի մեջ, երբ գործընթացի ամբողջական պատկերը կստանանք, մեր գնահատականները չեն ուշանա»։
ԲՀԿ-ական պատգամավորները հստակ չպատասխանեցին հարցին՝ Քոչարյանին քաղբանտարկյալ համարո՞ւմ են, թե՞ ոչ։
«Որևէ մեկը չի կարող իրավաբանի գործառույթ վերցնել իր վրա և կոնկրետ իրավական մասով գնահատակններ հնչեցնել տեղի ունեցող գործընթացի հետ կապված։ Մենք, չունենալով նման ամբողջական տեղեկատվություն և այդ ոլորտում որոշակի փորձառություն, մեզ վրա նման հանձնառություն չենք վերցնի։ Քանի դեռ ամբողջական պատկեր չկա այս հարցի հետ կապված, բնական է, որ մենք զերծ ենք մնալու այդ հարցի հետ կապված որևէ մեկնաբանություն տալուց՝ բացի նրանից, որ բոլոր հարցերը պետք է լուծվեն օրենքի գերակայության պայմաններում»։

Партия «Процветающая Армения» даст свою оценку после правовой развязки этого вопроса – Ивета Тоноян о  Роберте Кочаряне
26/06/2019 12:38
Партия «Процветающая Армения» даст свою оценку после правовой развязки этого вопроса – Ивета Тоноян о Роберте Кочаряне
«Мы рассматриваем 1 марта исключительно в правовой плоскости», - заявила сегодня на брифинге в парламенте депутат фракции «Процветающая Армения» Ивета Тоноян.
На вопрос, как относится партия «Процветающая Армения» к решению суда снова арестовать второго президента Армении Роберта Кочаряна, Ивета Тоноян ответила:
«Партия "Процветающая Армения" даст свою оценку, когда этот вопрос получит правовую развязку».
На замечание, разделяет ли партия «Процветающая Армения» заявление Роберта Кочаряна о том, что в Армении нет ни закона, ни законности, Ивета Тоноян ответила:
«Это мнение, которое имеет права на существование. Мы неоднократно говорили, что перед законом все равны и происходящие события нужно рассматривать в контексте этого заявления».
Вице-спикер парламента, депутат фракции «Процветающая Армения» Ваге Энфиаджян добавил:
«Мы придерживаемся принципа верховенства закона. Со временем, когда у нас будет целостная картина процесса, мы дадим оценку».
Депутаты фракции «Процветающая Армения» не дали четкого ответа на вопрос, считают ли они Роберта Кочаряна политзаключенным.
«Никто не может взять на себя функцию юриста и озвучивать оценки конкретно по правовой части в связи с происходящими процессами. Мы, не владея полной информацией и не имея определенного опыта в этой сфере, не можем взять на себя подобное обязательство.
Пока нет полной картины в связи с этим вопросом, естественно, мы воздержимся давать какой-либо комментарий по этому вопросу, кроме того, что все проблемы должны решаться в условиях верховенства закона».