Ճապոնիայում հեղեղումների սպառնալիքի պատճառով 115 հազար մարդ տարահանման ցուցում է ստացել
Ճապոնիայի Օկինավա հարավային կղզու Ուրասոե քաղաքի մոտ 115 հազար բնակիչ է  շտապ տարահանման հանձնարարական  ստացել տեղատարափ անձրևներով պայմանավորված  սողանքների և  թայֆունների սպառնալիքի պատճառով: Ինչպես հայտնել է NHK հեռուստաալիքը, մարդկանց կոչ են անում պատսպարվել դպրոցների և մունիցիպալ հիմնարկությունների շենքերում:
Օկինավա կղզում այժմ սաստիկ անձրևներ են տեղում, որոնց պատճառը մոտեցող թայֆունն է: Ճապոնիայի Օդերևութաբանական վարչության տվյալով՝ այն ձևավորվում է Ֆիլիպիններից արևելք ընկած գոտում և շուտով կշարժվի դեպի հյուսիս - արևելք՝ Ճապոնիայի կողմը:
Օդերևութաբանները նախազգուշացնում են, որ թայֆունն արդեն  հինգշաբթի  երեկոյան կարող է հասնել խաղաղօվկիանոսյան ափ Ճապոնիայի հարավ - արևմուտքում:

В Японии 115 тыс. человек получили указание об эвакуации в связи с угрозой наводнений
Около 115 тыс. жителей города Урасоэ на южном острове Окинава получили в среду рекомендацию об экстренной эвакуации в связи с угрозой оползней и тайфунов, вызванных ливневыми дождями. Как сообщает телеканал NHK, людей призывают укрыться в зданиях школ и муниципальных учреждений.
Остров Окинава сейчас заливают сильные дожди, вызванные приближением тайфуна. По данным Метеорологического управления Японии, он формируется в зоне к востоку от Филиппин и вскоре двинется на северо-восток в сторону Японии.
Синоптики предупреждают, что тайфун уже к вечеру 27 июня может достичь тихоокеанского побережья на юго-западе Японии.