Դուշանբեն պետք է դառնա նաև Դուշանբե պլյուս. իրադրությունը ցույց տվեց, որ մենք կարող ենք սխալ ուղղությամբ գնալ. Զոհրաբ Մնացականյան
27/06/2019 14:38
Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարները Վաշինգտոնում քննարկել են հարցերի բավականին լայն շրջանակ, այսօր ԱԳՆ-ում լրագրողներին ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը։
Արձագանքելով Մամեդյարովի՝ թուրքական գործակալությանը տված հարցազրույցին, Մնացականյանը նշեց, որ նա հարցազրույցում անդրադառնում է որոշ հարցերի, որոնք վերաբերում էին Վաշինգտոնում երկու երկրների ԱԳ նախարարների հանդիպմանը։
«Ես իմ կողմից կասեմ, որ մենք քննարկել ենք հարցերի բավականին լայն շրջանակ, որոնք կառուցվում են այն ամբողջ երկխոսության վրա, որը տեղի է ունեցել մինչև վաշինգտոնյան հանդիպումը։ Առանձնահատուկ էր այն, որ հանդիպումը տեղի էր ունենում պայմաններում, երբ ունենինք լարվածության աճ մինչև հանդիպումը։ Բնականաբար, դա չէր կարող իր ազդեցությունը չունենալ, և, բնականաբար, մենք բավականին տեղ հատկացրեցինք մեր քննարկումներում այդ իրողությանը։
Քննարկեցինք անհրաժեշտ բոլոր հարցերը, որպեսզի լարվածությունը նվազեցնենք և խուսափենք լրացուցիչ զարգացումներից, որն էլ ավելի կսրի վիճակը։ Մեզ անհրաժեշտ է վերադառնալ իրավիճակին, որը մինչև լարումն էր, դա շատ մեծ նշանակություն ունի»։
Նախարարն ասաց նաև՝ ունեն մի քանի նախաձեռնություններ, որոնք առաջ են բերվել համանախագահների կողմից.
«Կարծում եմ՝ կկարողանանք հասնել իրավիճակի ու մինչև հաջորդ հանդիպումը կկարողանանք գրանցել, որ կարողանում ենք պահպանել միջավայր, որը նպաստում է խաղաղ գործընթացին»։
Նախարարը հիշեցրեց՝ Հայաստանի համար գերակա խնդիրներից մեկը խաղաղությանը նպաստող միջավայրն է։
«Դրա բաղադրիչներից մեկն այն է, որ մենք պետք է շարունակենք աշխատել էսկալացիայի ռիսկերի նվազեցման ուղղությամբ։ Ունեինք իրավիճակ, որը պահպանվում էր Դուշանբեի պայմանավորվածությունների հիման վրա, և սա մնում է գերակա խնդիր մեզ համար։
Դուշանբեն պետք է դառնա նաև Դուշանբե պլյուս, որովհետև իրադրությունը և լարվածությունն ի ցույց բերեց, որ մենք կարող ենք ամբողջովին սխալ ուղղությամբ գնալ։ Այդ առումով, երբ ունենք զոհեր և զինադադարի խախտումներ, բնականաբար, ընդգծվում է  այնպիսի գործառույթների կարևորությունն, ինչպիսին է զինադադարի խախտման հետաքննության մեխանիզմը», - հայտարարեց Զոհրաբ Մնացականյանը։

Душанбе должна стать Душанбе плюс, обстановка показала, что мы можем идти в неправильном направлении – Зограб Мнацаканян
27/06/2019 16:13
Министры иностранных дел Армении и Азербайджана обсудили на встрече в Вашингтоне довольно широкий круг вопросов, заявил сегодня пресс-конференции глава МИД Армении Зограб Мнацаканян.
Комментируя интервью главы МИД Азербайджана Э.Мамедъярова турецкому агентству, Зограб Мнацаканян отметил, что в интервью он обращается к некоторым вопросам, которые касаются встречи министров иностранных дел двух стран в Вашингтоне.
«Я со своей стороны скажу, что мы обсуждали довольно широкий круг вопросов, которые полностью относились к диалогу до вашингтонской встречи. Особенностью этой встречи было то, что она протекала в условиях роста напряженности. Естественно, это не могло не отразиться на встрече и, естественно, мы уделили этому довольно большое место в обсуждениях.
Обсудили все необходимые вопросы, чтобы снизить напряженность и избежать дальнейших шагов, которые могут еще больше обострить ситуацию. Нам необходимо вернуться к ситуации, которая была до обострения, это имеет очень большое значение», - заявил он.
Министр также сказал, что есть несколько инициатив, которые продвигаются сопредседателями:
«Думаю, мы сумеем достичь этой стабильности и до следующей встречи сможем зафиксировать, что удается сохранить среду, которая способствует мирному процессу».
Глава МИД отметил, что формирование среды, способствующей миру, остается для Армении одной из приоритетных задач.
«Один из компонентов, что мы должны продолжать работать в направлении снижения рисков эскалации. Мы имели ситуацию, которая сохранялась на основе договоренностей в Душанбе и это остается для нас приоритетным вопросом.
Душанбе должна стать Душанбе плюс, поскольку обстановка и напряженность  продемонстрировали, что мы можем идти в полностью неправильном направлении. В условиях, когда у нас есть жертвы и нарушения режима перемирия, естественно, на первый план выходит важность таких функций, как создание механизмов расследования инцидентов», - заявил Зограб Мнацаканян.