Ղրղզստանի խորհրդարանը անձեռնմխելիությունից զրկել է նախկին նախագահ Ալմազբեկ Աթամբաևին
Ղրղզստանի խորհրդարանի պատգամավորները հինգշաբթի ձայների մեծամասնությամբ որոշել են անձեռնմխելիությունից զրկել նախկին նախագահ Ալմազբեկ Աթամբաևին՝ պետության ղեկավարի պաշտոնում այն գործողությունների համար, որոնցում գլխավոր դատախազությունը կոռուպցիայի նշաններ է գտել, հայտնում է «Интерфакс»-ը:
Նախկին նախագահի անձեռնմխելիության չեղարկման որոշումը պաշտպանել են նիստին ներկա 120 պատգամավորներից 103-ը: Դեմ են արտահայտվել Ղրղզստանի սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցությունից մի քանի պատգամավոր, որի հիմնադիրն Աթամբաևն է:
Նիստն անցել է առաջին նախկին նախագահի, որն ավելի վաղ հայտարարել է, թե իրեն առաջադրված բոլոր մեղադրանքներն «անհեթեթ են ու չհիմնավորված», նաև «հենվում են հորինված լուրերի վրա և թելադրված են սոսկ քաղաքական ընդդիմախոսին վերացնելու գործող նախագահի ձգտմամբ»:

Парламент Киргизии лишил неприкосновенности экс-президента Атамбаева
Депутаты парламента Киргизии в четверг большинством голосов приняли решение о снятии неприкосновенности с экс-президента Алмазбека Атамбаева за действия на посту главы государства, в которых Генпрокуратура нашла признаки коррупции, сообщает корреспондент "Интерфакса".
Решение о снятии неприкосновенности с бывшего президента поддержало 103 из 120 депутатов, присутствующих на заседании. Против выступили несколько депутатов от Социал-демократической партии Киргизии, основателем которой является Атамбаев.
Заседание прошло без экс-президента, который ранее заявил, что все выдвинутые против него обвинения являются "абсурдными и необоснованными", а также "опираются на вымышленные слухи и вызваны лишь стремлением действующего президента устранить политического оппонента".