Իսպանիայում հրդեհն ավելի քան 4 հազար հեկտար անտառ է ոչնչացրել
Իսպանիայի հյուսիս-արևելքի Տարագոնա նահանգում (Կատալոնիայի ինքնավար հանրակցություն) մոլեգնող ուժգին հրդեհը 4 հազարից մինչև 5 հազար հեկտար անտառ է ոչնչացրել, հայտնել է «Europa Press» գործակալությունը:
Բռնկումը սկսվել է չորեքշաբթի Լա-Տորե-դել-Էսպանիոլ բնակավայրի շրջանում: Կրակը մինչ այժմ չի հաջողվել հսկողության տակ վերցնել: Տարերքի դեմ պայքարում գործի են դրվել տասնյակ մարդիկ, նաև օդային տեխնիկա: Խոսքը վերջին 20 տարվա ընթացքում Կատալոնիայում բռնկած ամենաուժեղ հրդեհների մասին է:
Կրակի մարումը դժվարանում է սաստիկ տապի պատճառով, որը հաստատվել է գրեթե ամբողջ Իսպանիայում: Պետական օդերևութաբանական գործակալությունը հինգշաբթի նախազգուշացում է հայտարարել Պիրենեյան թերակղզու բազմաթիվ նահանգներում: Ըստ կանխատեսումների, շոգ եղանակը երկրում կպահպանվի առնվազն մինչև հաջորդ շաբաթ:

Самый сильный за 20 лет пожар уничтожил более 4 тыс. га леса в Испании
Сильный пожар, бушующий в провинции Таррагона (автономное сообщество Каталония) на северо-востоке Испании, уничтожил от 4 тыс. до 5 тыс. га леса. Об этом сообщило в четверг агентство Europa Press.
По его информации, возгорание началось в среду в районе населенного пункта Ла-Торре-дель-Эспаньоль. Огонь до сих пор не удалось взять под контроль. В борьбе со стихией задействованы десятки человек, а также воздушная техника. Как отмечается, речь идет об одном из самых сильных пожаров за последние 20 лет в Каталонии.
Тушение огня осложняется сильной жарой, которая установилась практически по всей Испании. Государственное метеорологическое агентство объявило в четверг предупреждение во многих провинциях пиренейского королевства. Согласно прогнозам, жаркая погода продлится в стране минимум до следующей недели.