Հրայր Թովմասյանին փոխելու խնդիր տեսականորեն չի կարող լինել. ԱԺ նախագահ
Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թվոմասյանին փոխելու խնդիր դրված տեսականորեն չի կարող լինել, այսօր Ազգային ժողովում լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարեց ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը՝ արձագանքելով լրագրողի դիտարկմանը, թե ՍԴ նախագահին փոխելու խնդիր է դրված։
ԱԺ նախագահը մատնանշեց նաև պատճառն՝ ինչու նման խնդիր դրված չի կարող լինել. «Ո՛չ Ազգային ժողովը, ո՛չ վարչապետը, ո՛չ այս կամ այն կուսակցությունն այդպիսի լիազորությունենրով օժտված չէ»։
Դիտարկմանը, թե մեկ իրավաբան (նկատի ունի Վահե Գրիգորյանին - խմբ.) օրակարգ է թելադրում և ՍԴ-ում իշխանություն է յուրացնում, Արարատ Միրզոյանն արձագանքեց.
«138 տոկոսով, նույնիսկ 139 ու կես տոկոսով համաձայն չեմ ձեր ձևակերպումների հետ: Ես կարծում եմ՝ ճգնաժամն առկա է անկախ նրանից՝ այդ հայտարարությունը կամ նամակը կլիներ, թե չէ»:
Սահմանադրական դատարանում ստեղծված վիճակի հանգուցալուծման մեջ, ըստ Միրզոյանի, մեծ ավանդ պետք է ունենան բոլորը, առաջին հերթին՝ Հրայր Թովմասյանը:
«Այստեղ իր ունեցած ավանդն իսկապես կարող է անգնահատելի լինել, և ես մեծ հույս, ակնկալիք ունեմ, որ պարոն Թովմասյանն իր ծանրակշիռ խոսքը կասի դեպի հանգուցալուծում», - ասաց նա:
ԱԺ նախագահը նաև նշեց՝ եթե Հրայր Թովմասյանը հայտարարի, որ հեռանում է, ըստ ամենայնի, ճգնաժամը չի հանգուցալուծվի, որովհետև Հրայր Թովմասյանի անձով չէ պայմանավորված ճգնաժամը:
«Ես խոսում էի ինստիտուտի նկատմամբ վստահության, էդ ինստիտուտում տարիներ շարունակ ներգրավված անձանց մասին, որոնք ակնհայտորեն ավելին են, քան մեկ հոգին: Եվ այդ մեկ հոգին վստահաբար Հրայր Թովմասյանը չէ», - ընդգծեց ԱԺ նախագահը:

Задачи сменить Грайра Товмасяна не может быть теоретически – Арарат Мирзоян
Задачи сменить председателя Конституционного суда Грайра Товмасяна не может быть теоретически, заявил сегодня журналистам спикер парламента Арарат Мирзоян, комментируя замечание журналиста о том, что поставлена задача сменить председателя КС.
Спикер парламента указал также причину, почему такая задача не может быть поставлена, «Ни Национальное Собрание, ни премьер-министр, ни та или иная партия не наделены такими полномочиями», - сказал он.
На замечание журналиста, что один юрист (имеет в виду Ваге Григоряна – ред.) диктует повестку и пытается захватить власть в Конституционном суде, Арарат Мирзоян ответил:
«На 138 процентов, даже на 139 с половиной процентов не согласен с вашими формулировками. Я считаю, что кризис и так существовал, вне зависимости от того, были это заявление или письмо, или нет».
В разрешение создавшейся в Конституционном суде ситуации, по словам А.Мирзояна, должны внести большой вклад все, и в первую очередь Грайр Товмасян.
«Здесь его вклад действительно может быть неоценимым, и я надеюсь и ожидаю, что господин Товмасян скажет свое тяжеловесное слово для урегулирования», - сказал он.
Спикер парламента также отметил, что если Грайр Товмасян заявит о своей отставке, по всей видимости, кризис не разрешится, поскольку он не обусловлен фигурой Грайра Товмасяна.
«Я говорю о доверии к институту, о вовлеченных на протяжении лет в этот институт людях, которых явно больше, чем один человек. И этот человек, уверен, не Грайр Товмасян», - подчеркнул Арарат Мирзоян.