Հրայր Թովմասյանին փոխելու խնդիր տեսականորեն չի կարող լինել. ԱԺ նախագահ
Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թվոմասյանին փոխելու խնդիր դրված տեսականորեն չի կարող լինել, այսօր Ազգային ժողովում լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարեց ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը՝ արձագանքելով լրագրողի դիտարկմանը, թե ՍԴ նախագահին փոխելու խնդիր է դրված։
ԱԺ նախագահը մատնանշեց նաև պատճառն՝ ինչու նման խնդիր դրված չի կարող լինել. «Ո՛չ Ազգային ժողովը, ո՛չ վարչապետը, ո՛չ այս կամ այն կուսակցությունն այդպիսի լիազորությունենրով օժտված չէ»։
Դիտարկմանը, թե մեկ իրավաբան (նկատի ունի Վահե Գրիգորյանին - խմբ.) օրակարգ է թելադրում և ՍԴ-ում իշխանություն է յուրացնում, Արարատ Միրզոյանն արձագանքեց.
«138 տոկոսով, նույնիսկ 139 ու կես տոկոսով համաձայն չեմ ձեր ձևակերպումների հետ: Ես կարծում եմ՝ ճգնաժամն առկա է անկախ նրանից՝ այդ հայտարարությունը կամ նամակը կլիներ, թե չէ»:
Սահմանադրական դատարանում ստեղծված վիճակի հանգուցալուծման մեջ, ըստ Միրզոյանի, մեծ ավանդ պետք է ունենան բոլորը, առաջին հերթին՝ Հրայր Թովմասյանը:
«Այստեղ իր ունեցած ավանդն իսկապես կարող է անգնահատելի լինել, և ես մեծ հույս, ակնկալիք ունեմ, որ պարոն Թովմասյանն իր ծանրակշիռ խոսքը կասի դեպի հանգուցալուծում», - ասաց նա:
ԱԺ նախագահը նաև նշեց՝ եթե Հրայր Թովմասյանը հայտարարի, որ հեռանում է, ըստ ամենայնի, ճգնաժամը չի հանգուցալուծվի, որովհետև Հրայր Թովմասյանի անձով չէ պայմանավորված ճգնաժամը:
«Ես խոսում էի ինստիտուտի նկատմամբ վստահության, էդ ինստիտուտում տարիներ շարունակ ներգրավված անձանց մասին, որոնք ակնհայտորեն ավելին են, քան մեկ հոգին: Եվ այդ մեկ հոգին վստահաբար Հրայր Թովմասյանը չէ», - ընդգծեց ԱԺ նախագահը:

No issue of replacing Constitutional Court chairman Hrayr Tovmasyan may be put theoratically, Armenian parliament speaker Ararat Mirzoyan said, responding to a reporter's comment about the issue of replacing of CC chairperson.
The NA speaker says such issue cannot be put as neither the NA, nor the Prime Minister have such an authority.
As to the comment about dictating an agenda, and claiming the post of CC chairperson by Vahe Grigoryan, the parliament speaker said he does not agree with the formulations.
“I think there is a crisis irrespective of the statement or letter,” he said.
Mirzoyan said that all must contribute to the solution of the situation in the Constitutional Court and first of all Hrayr Tovmasyan himself.
“His contribution to the solution of the crisis may be invaluable. I have a big hope and expectation that Mr Tovmasyan will say his weighty word which will result in the solution of the crisis,” he said.
The speaker stressed that if Hrayr Tovmasyan states about leaving the structure the crisis will not be solved as the crisis is not agreed with Tovmasyan’s personality.
“I am speaking about the trust toward this structure, about the people involved in it for years who are much more than one person. And this one person is not Hrayr Tovmasyan for sure,” Mirzoyan stressed.