2017թ.-ին Ադրբեջանում հայտնված ՀՀ քաղաքացի Զավեն Կարապետյանը վերադարձվել է Հայաստան
Այսօր Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի աջակցությամբ Հայաստան է վերադարձվել 2017թ. հունիսի 20-ին Ադրբեջանում հայտնված ՀՀ քաղաքացի Զավեն Կարապետյանը, տեղեկությունն Aysor.am-ի հետ զրույցում հաստատեցին ԿԽՄԿ երևանյան գրասենյակից։
«Հունիսի 28-ին ԿԽՄԿ աջակցությամբ տեղի է ունեցել մեկ հայի ու մեկ ադրբեջանցու հայրենադարձում։ Գործողությունը տեղի է ունեցել իշխանությունների համաձայնությամբ», - Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց ԿԽՄԿ երևանյան գրասենյակի հաղորդակցման ծրագրերի պատասխանատու Զառա Ամատունին։
Հայաստանից Ադրբեջան է վերադարձվել այս տարվա մարտի 16-ին Հայաստանի հյուսիսարևելյան սահմանը հատելիս ձերբակալված Ադրբեջանի քաղաքացի Էլվին Հիբրագիմովը։
Զառա Ամատունու խոսքով՝ հայերանեադարձման գործողությունը տեղի է ունեցել պետական սահմանի՝ Իջևանի հատվածում։
Նշենք, որ Ադրբեջանում շարունակում են մնալ Հայաստանի քաղաքացիներ Արսեն Բաղդասարյանը և Կարեն Ղազարյանը։

Armenian citizen appeared in Azerbaijani territory in 2017 repatriated
Armenian citizen Zaven Karapetyan who appeared in Azerbaijani territory on June 20, 2017 has been returned to Armenia with the support of the International Committee of Red Cross.
“On June 28 with the support of the ICRC we had repatriation of one Armenian and one Azerbaijani. The activity took place with the consent of the authorities of the two countries,” head of the communication programs of the ICRC Armenia Office Zara Amatuni told Aysor.am.
She said Azerbaijani citizen Elvin Hibragimov arrested on March 16, 2019 after crossing Armenia’s north-southern border has been returned to Azerbaijan.