Սևանը տանում ենք ոչնչացման. բնապահպան
Չնայած անհրաժեշտ բոլոր ծրագրերը մշակված են, սակայն մեր չկանխամտածված գործողություններով Սևանն առայժմ տանում ենք ոչնչացման։ Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նման համոզմունք հայտնեց բնապահպան Կարինե Դանիելյանը՝ անդրադառնալով լճի՝ կրկին «ծաղկելու» և նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ՝ 2 սանտիմետրով իջնելու փաստերին։
«Այդպես էլ լճի ջրերը մաքրող կայանները կարգի չբերվեցին։ Մեծ քանակությամբ կեղտաջրերն այժմ էլ շարունակում են լցվել Սևան։ Երկրորդ, պատշաճ չկատարվեցին և չեն կատարվում ափերի մաքրման աշխատանքները։ Սա շատ լուրջ խնդիր է, որովհետև լճի մակարդակի բարձրացման ֆոնին ափերը լիարժեք չմաքրվեցին։ Մեծ քանակությամբ աղբ, չկտրված ծառեր ու թփեր մնացին ջրի տակ։ Այս ամենը բացասական ազդեցություն ունեցավ Սևանի վրա», - ընդգծեց բնապահպանը։
Կարինե Դանիելյանի խոսքով՝ պակաս լուրջ խնդիր չէ 2013 թվականից ի վեր երեք անգամ գրանցված բացասական բալանսը, այսինքն՝ Սևանա լճի մակարդակի իջեցումը։
«Այս տարիների ընթացքում լրացուցիչ ջրառներ են իրականացվել, իսկ լիճը շատ նրբորեն արձագանքել է այդ երևույթին։ Դրան հակառակ՝ Սևան մաքուր ջուր ներմուծելը կնպաստի լճի ինքնամաքրմանը, ջրի որակի լավացմանը», - նշեց մեր զրուցակիցը՝ միաժամանակ նկատելով, որ ամռան տապին հատուկ միջոցներ ձեռք չառնելը` նպաստել է լճի «ծաղկմանը» և կանաչ ջրիմուռներով պատվելուն։
Բնապահպանը ազգաբնակչությանը հորդորեց Սևանը սնող գետերը չվերածել աղբատարներների և ձեռքի տակ հայտնված անպետք իրերը չնետել դրանց մեջ՝ հիշելով, որ թափոններն ի վերջո հասնելու են լիճ։
Հիշեցնենք, որ Սևանը  «ծաղկել» էր նաև նախորդ տարի։ Առողջապահության նախարարությունը զգուշացրել էր, որ վտանգավոր ջրիմուռներով առատ ափերում լողալը վտանգավոր է առողջության համար։
Նման ջրում լողալու դեպքում մարդու մոտ կարող են ի հայտ գալ ասթմա, աչքերի գրգռվածություն, ցան, ալերգիկ ռեակցիա, իսկ ջուր կուլ տալու դեպքում` ստամոքսի ցավ, սրտխառնոց, փսխում, փորլուծություն, ջերմություն, կոկորդի ցավ, գլխացավ, մկանային և հոդերի ցավ, լյարդի հետ կապված խնդիրներ։

Мы ведем озеро Севан к уничтожению – Карине Даниелян
Несмотря на то, что разработаны все необходимые программы, однако мы необдуманными действиями ведем к уничтожению озеро Севан. Такое убеждение высказала в беседе с корреспондентом Aysor.am эколог Карине Даниелян, касаясь факта цветения воды в озере Севан и снижения уровня воды в озере на 2 сантиметра по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
«Очистительные станции так и не были приведены в порядок. Большое количество сточных вод и сейчас продолжают сливаться в озеро. Во-вторых, работы по очистке берегов не были выполнены и не выполняются надлежащим образом. Это очень серьезная проблема, поскольку на фоне повышения уровня воды в озере берега не были полноценно очищены. Большое количество мусора, не срезанных деревьев и кустов остались под водой. Все это оказало негативное воздействие на озеро Севан», - подчеркнула Карине Даниелян.
По словам эколога, не менее серьезной проблемой является три раза зафиксированный с 2013 года отрицательный баланс, то есть, снижение уровня воды в озере Севан.
«За эти годы были проведены дополнительные заборы воды, а озеро очень остро отреагировало на это явление. В противовес этому, слив чистой воды в озеро Севан посодействует самоочищению озера, улучшению качества воды», - отметила эколог, подчеркнув при этом, что цветению воды в озере и размножению водорослей способствовало то, что во время летней жары не были предприняты специальные меры.
Эколог призвала население не превращать питающие озеро Севан реки в мусорную свалку и не бросать в воду оказавшиеся под рукой ненужные вещи, помня о том, что эти отходы, в конце концов, достигнут озера Севан.
Напомним, вода в озере Севан начала цвести также в прошлом году. Министерство здравоохранения Армении предупредило, что купаться на берегах озера, где в воде размножаются ядовитые водоросли, опасно для здоровья.
При купании в подобной воде у человека может появиться астма, воспаление глаз, сыпь, аллергия, а в случае попадания воды в рот – боль в животе, тошнота и диарея, температура, боль в горле, головная боль, боль в мышцах и суставах, проблемы с печенью.