«Իրատես». Միջազգային փորձաքննութունը կտևի վեց ամիս, մինչ այդ՝ ով սաղ-ով մեռած
«Իրատես» թերթը գրում է. «Ոորքան էլ «նորակոչիկ», սկոլիոզի պատճառով բանակում չծառայած արդարադատության 28-ամյա նախարարը գերազանցիկի առոգանությամբ և պատրաստակամությամբ ձեռնամուխ է եղել անցումային արդարադատության կյանքի կոչմանն ու առանց դատարանի վճռի` գույքի բռնագանձման «սակրալ» գործընթացի իրականացմանը, շեշտելով, որ օրենքի նախագիծն արդեն իսկ պատրաստ է, այդուհանդերձ գործընթացը դժվար գլուխ գա։
Բանն այն է, որ օրինագիծը պետք է անցնի միջազգային և Վենետիկի փորձաքննությունը, ուր կարծիքները միանշանակ չեն, որովհետև այնտեղ ևս հասկանում են, որ հայաստանյան իշխանությունները ցանկանում են, մի կողմից, իրենցով անել դատական համակարգը, մյուս կողմից, կատարել սեփականության վերաբաշխում:
«Միջազգային փորձաքննութունը կտևի վեց ամիս, մինչ այդ ով սաղ-ով մեռած, և հետո` կա նաև հայաստանյան Սահմանադրության հետ համապատասխանության խնդիր. ինչը ևս խիստ ժամանակատար է», - ասաց մեր աղբյուրը:
Ի դեպ. բացի իշխանական և սորոսական թևից, այս և մնացյալ նմանատիպ օրինագծերի, այդ թվում և Վահե Գրիգորյանի` ՍԴ նախագահ «դառնալու» հետևում կանգնած է ոչ անհայտ Գագիկ Ջհանգիրյանը»:

«Иратес»: Международная экспертиза продлится шесть месяцев, а до этого мало ли что может произойти
Газета «Иратес» пишет, что как бы «новобранец», не служивший в армии из-за сколиоза 28-летний министр юстиции не пытался с готовностью и дикцией отличника приняться за претворение в жизнь переходного правосудия и «сакрального» процесса конфискации имущества без судебного приговора, повторяя, что проект закона уже готов, тем не менее этот процесс вряд ли будет завершен.
«Дело в том, что законопроект должен пройти международную экспертизу и быть отправлен на экспертизу в Венецианскую комиссию, где мнения неоднозначные, поскольку там тоже понимают, что армянские власти хотят, с одной стороны, прибрать к рукам судебную власть, с другой стороны, провести перераспределение собственности.
"Международная экспертиза продлится шесть месяцев, а до этого мало ли что может произойти, и потом есть также проблема приведения в соответствие с Конституцией Армении, что также потребует довольно длительное время", - сказал источник издания.
Кстати, кроме правящего и соросовского крыла за этим и остальными аналогичными законопроектами, в том числе, "становлением" Ваге Григоряна председателем Конституционного суда стоит небезызвестный Гагик Джангирян», - пишет газета.