Բորիս Ջոնսոնը ԵՄ-ին կառաջարկի ազատ առևտրի շուրջ բանակցություններ վարել
Մեծ Բրիտանիայի Պահպանողական կուսակցության առաջնորդի և վարչապետի պաշտոնների ընտրարշավի ֆավորիտ Բորիս Ջոնսոնը հանդես կգա Brexit-ից հետո Միացյալ Թագավորության և Եվրամիության երկրների միջև ազատ առևտրի ռեժիմի սահմանման շուրջ բանակցություններ վարելու առաջարկությամբ:
Սակայն, եթե Բրյուսելը մերժի այդ նախաձեռնություն, ապա հոկտեմբերի 31-ին Մեծ Բրիտանիան ԵՄ-ից կհեռանա առանց կողմերի «ապահարզանի» պայմանների մասին գործարքի: Այս մասին երեքշաբթի «Sky News» հեռուստաալիքի եթերում հայտնել է Ջոնսոնի ընտրական շտաբի ղեկավար, թորիների նախկին առաջնորդ (2001 – 2003) Իեն Դանքան Սմիթը:
«Մենք պատրաստվում ենք նրանց անել այլ առաջարկություն (ի տարբերություն գործող վարչապետ Թերեզա Մեյի կնքած գործարքի) և ասել. «Տեսեք, մենք ցանկանում ենք մուտք ունենալ դեպի ազատ առևտուր: Եվ մենք կարող ենք այդ թեմայով բանակցություններ սկսել հենց հիմա», - ասել է նա:
«Բայց եթե ամենն, ինչ դուք ցանկանում եք, մեզ ասելն է, թե, իբր, ամենն, ինչ դուք ունեք, արդեն առկա համաձանյագիրն է, ապա այդ դեպքում պատասխանը կլինի այսպես. հոկտեմբերի 31-ին մենք պատրաստ կլինենք առանց գործարքի դուրս գալուն», - ավելացրել է Դանքան Սմիթը։
Հունիսի 20-ին Բորիս Ջոնսոնը և Ջերեմի Հանթը դուրս են եկել վարչապետական աթոռի համար պայքարի եզրափակիչ փուլ:

Борис Джонсон предложит ЕС провести переговоры о свободной торговле
Фаворит избирательной гонки за посты лидера Консервативной партии и премьер-министра Великобритании Борис Джонсон выступит с предложением о проведении переговоров об установлении после Brexit режима свободной торговли между Соединенным Королевством и странами Евросоюза.
Но если Брюссель отвергнет эту инициативу, то 31 октября Великобритания покинет ЕС без сделки об условиях "развода" сторон. Об этом сообщил во вторник в эфире телеканала Sky News руководитель избирательного штаба Джонсона, бывший лидер тори (2001-2003 годы) Иэн Данкан Смит.
"Мы собираемся сделать им другое предложение [в отличие от сделки, заключенной действующим премьер-министром Терезой Мэй] и сказать: "Посмотрите, мы хотим получить доступ к свободной торговле. И мы можем приступить к переговорам на эту тему прямо сейчас, если вы настроены серьезно и хотите запустить процесс, чтобы дело не кончилось введением пошлин или чем-то подобным после 31-го [октября]", - сказал он. "Но если все, что вы хотите, - добавил Данкан Смит, - это говорить нам, что, дескать, все, что у вас есть, это уже имеющееся соглашение, то в таком случае ответ будет таким: 31-го [октября] мы будем готовы к выходу [без сделки]".
20 июня Борис Джонсон и Джереми Хант вышли в финальную стадию борьбы за премьерское кресло. Именно Джонсон, которого Хант сменил на посту главы британского МИД прошлым летом, продолжает оставаться фаворитом гонки. Еще 11 претендентов на должность главы правительства выбыли из борьбы на разных ее этапах.