Թբիլիսիում գնահատել են տնտեսության վնասը ռուս զբոսաշրջիկների թվի կրճատումից
Վրաստանում հանգաստացող ռուսաստանցիների թիվը 2019 թականին 1 միլիոնով կկրճատվի ՌԴ-ից թռիչքների՝ Ռուսաստանի իշխանությունների սահմանած ժամանակավոր արգելքի պատճառով, ինչը հանրապետության տնտեսությանը կհասցնի 2 միլիարդ լարիի (710 միլիոն դոլար) չափով վնաս: Այս մասին  հայտարարել է Վրաստանի  Զբոսաշրջության ազգային վարչակազմի ղեկավար Մարիամ Կվրիվիշվիլին երկրի  Հանրային հեռուստատեսության Առաջին ալիքին տված հարցազրույցում:
«2018 թվականին ՌԴ-ից Վրաստան է այցելել 1,4 միլիոն զբոսաշրջիկ: Նույն թվականին զբոսաշրջության ոլորտում մուտքերը կազմել են 2 միլիադ լարի: 2019 թվականին մենք սպասում էինք 1,7 միլիոն զբոսաշրջիկ և 2,5 միլիարդ լարի (ավելի քան 886 միլիոն դոլար): Այսպիսով, մեր կանխատեսումներով՝ մինչև տարեվերջ մենք կընդունենք շուրջ 1 միլիոնով պակաս զբոսաշրջիկ (Ռուսաստանից) և կկորցնենք մինչև  2 միլարդ լարի», - ասել է Կվիրվիշվիլին:

В Тбилиси оценили ущерб экономике от сокращения числа российских туристов
Количество отдыхающих в Грузии россиян в 2019 году сократится на 1 млн человек из-за введенного российскими властями временного запрета на полеты из РФ , что нанесет ущерб экономике республики в размере 2 млрд лари (около $710 млн). Такую оценку высказала во вторник глава Национальной администрации туризма Мариам Квривишвили в интервью Первому каналу Общественного вещателя Грузии.
"В 2018 году Грузию посетили 1,4 млн туристов из РФ. В том же году поступления в сферу туризма Грузии с российской стороны составили 2 млрд лари. В 2019 году мы ожидали 1,7 млн туристов и 2,5 млрд лари (более $886 млн). Таким образом, по нашим прогнозам, к концу года мы не досчитаемся около 1 млн туристов (из РФ - прим. ТАСС) и потеряем до 2 млрд лари", - сказала Квривишвили.