Միակողմանի զիջումների սցենարը բացառվում է. Աննա Նաղդալյան
Խաղաղությանը նպաստող միջավայրի ձևավորումն առաջնահերթություն է Հայաստանի համար, այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀ ԱԳ նախարարության մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը։
«Մենք չենք հավատում, որ հնարավոր է արդյունավետություն արձանագրել բանակցային գործընթացում, եթե տեղում կա իրադրության լարում», - ասաց նա։
ԱԳՆ խոսնակը ընդգծեց՝ այն ենթադրությունը, որ Հայաստանը կարող է բանակցել սպառնալիքի ներքո, շատ վտանգավոր ենթադրություն է։
«Որովհետև Հայաստանը մշտապես խոսել է խաղաղության դիրքերից, Հայաստանը մշտապես խոսել է բոլորի համար ընդունելի լուծում գտնելու անհրաժեշտության դիրքերից, սակայն սա չի նշանակում, որ Հայաստանը խաղաղության համար պատրաստ է գնալ միակողմանի զիջումների, որոնք վտանգի տակ են դնում Արցախի ինքնորոշման իրավունքն ու անվտանգությունը։ Այն ենթադրությունը, որ միակողմանի զիջումների սցենարն իրական է, բացառվում է ու իրականությանը չի համապատասխանում», - շեշտեց Աննա Նաղդալյանը։

Сценарий односторонних уступок исключается – Анна Нагдалян
Формирование способствующей миру среды является приоритетом для Армении, заявила сегодня на брифинге пресс-секретарь МИД Анна Нагдалян.
«Мы не верим в возможность достижения прогресса в переговорном процессе в условиях эскалации напряженности», - сказала Анна Нагдалян.
Пресс-секретарь МИД подчеркнула, что предположение, будто Армения может вести переговоры под угрозой, очень опасно.
«Армения всегда говорила с позиций мира, Армения постоянно заявляла о необходимости поиска приемлемого для всех решения, однако это не означает, что Армения ради мира готова пойти на односторонние уступки, ставящие под угрозу право на самоопределение и безопасность Арцаха. Сценарий односторонних уступок исключается и не соответствует действительности», - подчеркнула Анна Нагдалян.