Միակողմանի զիջումների սցենարը բացառվում է. Աննա Նաղդալյան
Խաղաղությանը նպաստող միջավայրի ձևավորումն առաջնահերթություն է Հայաստանի համար, այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀ ԱԳ նախարարության մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը։
«Մենք չենք հավատում, որ հնարավոր է արդյունավետություն արձանագրել բանակցային գործընթացում, եթե տեղում կա իրադրության լարում», - ասաց նա։
ԱԳՆ խոսնակը ընդգծեց՝ այն ենթադրությունը, որ Հայաստանը կարող է բանակցել սպառնալիքի ներքո, շատ վտանգավոր ենթադրություն է։
«Որովհետև Հայաստանը մշտապես խոսել է խաղաղության դիրքերից, Հայաստանը մշտապես խոսել է բոլորի համար ընդունելի լուծում գտնելու անհրաժեշտության դիրքերից, սակայն սա չի նշանակում, որ Հայաստանը խաղաղության համար պատրաստ է գնալ միակողմանի զիջումների, որոնք վտանգի տակ են դնում Արցախի ինքնորոշման իրավունքն ու անվտանգությունը։ Այն ենթադրությունը, որ միակողմանի զիջումների սցենարն իրական է, բացառվում է ու իրականությանը չի համապատասխանում», - շեշտեց Աննա Նաղդալյանը։

The formation of peace-promoting atmosphere is a priority for Armenia, spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs Anna Naghdalyan told the reporters today.
“We do not believe in possibility of registering progress in the peace talks in conditions of escalation on the border,” she said.
The spokesperson stressed that the supposition that Armenia may negotiate under threat is very dangerous supposition.
“Armenia has always been speaking from the position of peace, Armenia has always been speaking from the position of solution acceptable for all the parties but it does not mean that for reaching peace Armenia is ready for one-sided concessions which endanger Artsakh’s right to self-determination and its security. The supposition that the scenario of one-sided concessions is real is excluded and does not correspond to reality,” Anna Naghdalyan stressed.