Ավստրիայում խորհրդարանական արտահերթ ընտրությունները նշանակված են սեպտեմբերի 29-ին
Ավստրիայի Ազգային խորհրդի (խորհրդարանի ստորին պալատի) արտահերթ ընտրությունները կանցկացվեն սեպտեմբերի 29-ին: Այդ մասին Twitter-ում հաղորդել է խորհրդարանի մամուլի ծառայությունը:
Որոշումը միաձայն ընդունվել է Ազգային խորհրդի գլխավոր կոմիտեի կողմից:
Մայիսի 27-ին Ազգային խորհուրդն անվստահության քվե հայտնեց Սեբաստյան Կուրցի նախարարների կաբինետին՝ փոխկանցլեր Հայնց Քրիստիան Շտրախեի պաշտոնաթողության ֆոնին:
Ավստրիայի նախագահ Ալեքսանդր Վան դեր Բելենի ղեկավարությամբ չորեքշաբթի կայացել է մինչև Ազգային խորհրդի վաղաժամկետ ընտրությունները հանրապետության նոր կանցլեր Բրիգիտե Բիռլյայնի և նրա անցումային կառավարության նախարարների երդմնատվությունը:

Досрочные парламентские выборы в Австрии назначены на 29 сентября
Досрочные выборы в Национальный совет Австрии (нижнюю палату парламента) будут проведены 29 сентября. Об этом в среду сообщила пресс-служба парламента в Twitter.
Пресс-служба отмечает, что решение было единогласно принято главным комитетом Национального совета.
27 мая Национальный совет вынес вотум недоверия кабинету министров Себастьяна Курца в связи с правительственным кризисом на фоне отставки вице-канцлера Хайнца-Кристиана Штрахе.
3 июня президент Австрии Александер Ван дер Беллен привел к присяге нового канцлера республики Бригитте Бирляйн и министров ее переходного правительства на время работы до досрочных выборов в Национальный совет.