Երևանում կայացել է Հայկական ԱԷԿ-ի արդիականացման և շահագործման ժամկետի երկարաձգման նախագծի Համատեղ համակարգող կոմիտեի նիստը
Հուլիսի 4-ին Երևանում կայացել է Հայկական ԱԷԿ-ի 2-րդ էներգաբլոկի արդիականացման և շահագործման ժամկետի երկարաձգման նախագծի Համատեղ համակարգող կոմիտեի իններորդ նիստը։
Քննարկմանը մասնակցել են Հայաստանի տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության, Կառավարության առընթեր Միջուկային անվտանգության կառգավորման պետական կոմիտեի, «Հայկական ատոմային էլեկտրակայան» ՓԲԸ֊ի, «Հայատոմ» ԳՀԻ ՓԲԸ֊ի, «Ռոսատոմ» պետկորպորացիայի, ինչպես նաև «Ռուսատոմ Սերվիս» ընկերության, «Ռոսէներգոատոմ Կոնցերն» ընկերությունների ներկայացուցիչներ։
Հայկական կողմը գլխավորել է ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանը, ռուսական պատվիրակությունը ղեկավարել է «Ռոսատոմ» պետական կորպորացիայի գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալ, զարգացման և միջազգային բիզնեսի գծով տնօրեն Կիրիլ Կոմարովը ։
Նիստի մասնակիցները քննարկել են մինչև տարեվերջ նախատեսված աշխատանքները, Հայկական ԱԷԿ-ի 2-րդ էներգաբլոկի շահագործման պայմանները՝ պլանային-կանխարգելիչ վերանորոգման աշխատանքներից հետո, ինչպես նաև մինչև 2021թ․ միջոցառումների ծրագիրը ։
Նախագծի իրականացման ընթացքում ուշադրության կենտրոնում է նաև ատոմային էներգետիկայի համար կադրերի պատրաստման հարցում Հայաստանի և Ռուսաստանի երկկողմ համագործակցությունը․ 2015թ․ յուրաքանչյուր տարի ռուսական կողմը հայ ուսանողներին «ատոմային» մասնագիտություններով կրթություն ստանալու հնարավորություններ է ընձեռում։
Այս տարիընտրվել է 4 թեկնածու 2019/20 ուսումնական տարվա համար։ Ատոմային էներգետիկայի ոլորտում կրթությունը հանրայնացնելու նպատակով Հայաստանում պարբերաբար ամցկացվում են թեմատիկ միջոցառումներ, ինչպիսին էր 2019թ․ հունիսի 15-ին Երևանում անցկացրած «Look around» գիտության փառատոնը։ Միջոցառումն այցելել է ավելի քան երեք հազար արդ, որոնք ցանոթացել են ատոմային տեխնոլոգիաների կիրառման ժամանակակից ուղություններին։
Կողմերն ընդգծել են Հայաստանում ատոմային էներգետիկայի հանրայնացման և հասարակական ընկալման ձևավորման ուղղությամբ փախգործակցության կարևորությունը։ Ատոեմակայանի արդիականացումը իրականացվում է էներգաբլոկի արդյունավետության, հուսալիության և շահագործման այլ չափորոշիչների բարձրացման նպատակով։

В Ереване состоялось Заседание Совместного Координационного Комитета по проекту модернизации и продления срока эксплуатации Армянской АЭС
04/07/2019 17:52
4 июля в Ереване состоялось девятое заседание Совместного Координационного Комитета по проекту модернизации и продления срока эксплуатации энергоблока №2 Армянской АЭС. В совещании приняли участие представители Министерства территориального управления и инфраструктур Республики Армения, Государственного комитета при правительстве Республики Армения по регулированию ядерной безопасности, ЗАО «Айкакан атомайин электракаян» (ААЭК), ЗАО НИИ «Арматом», Госкорпорации «Росатом», включая подразделения: АО «Русатом Сервис», АО «Концерн Росэнергоатом».
Российскую делегацию возглавил первый заместитель генерального директора – директор блока по развитию и международному бизнесу Госкорпорации «Росатом» Кирилл Комаров, армянскую – министр территориального управления и инфраструктур Республики Армения Сурен Папикян.
Участники заседания обсудили работы, запланированные до конца года, условия эксплуатации энергоблока №2 Армянской АЭС после планово-предупредительного ремонта, и программу мероприятий до 2021 года.
При реализации проекта большое внимание уделяется также двустороннему сотрудничеству России и Армении в подготовке кадров для атомной энергетики, т.к. начиная с 2015 года российская сторона ежегодно предоставляет возможности для армянских студентов получить образование по «атомным» специальностям.
В этому году уже отобрано 4 кандидата на 2019/20 учебный год. Также для популяризации образования в сфере атомной энергетики в Армении регулярно проводятся тематические мероприятия, такие как фестиваль науки «Look around», который прошел 15 июня 2019 года в Ереване. Мероприятие посетило более трех тысяч человек, которые смогли ознакомиться с современным направлениям использования атомных технологий.
В целом, стороны подчёркивают важность взаимодействия в формировании общественной приемлемости и популяризации атомной энергетики в Республике Армения. Модернизация атомной станции проводится с целью повышения эффективности, экономичности, надежности и других эксплуатационных характеристик энергоблока.