Մարիինյան թատրոնի 93-ամյա աշխատակցի սպանության գործով մեղադրվող ՀՀ քաղաքացին հայտնաբերվել է մահացած
Հայաստանի քաղաքացի Սենիկ Նարոյանը, որը մեղադրվում է Սանկտ Պետերբուրգի 93-ամյա բնակչուհու սպանության համար՝ քաղաքային դատարանի կալանավայրում մահացած է հայտնաբերվել, «Интерфакс»-ին հայտնել են քաղաքի դատարանների միասնական մամուլի ծառայությունից:
«Դատավճիռը հրապարակվել էր երեկ մոտ 18.00-ին, որից հետո Նարոյանին ուղեկցել են Սանկտ Պետերբուրգի քաղաքային դատարանի կալանավայր: Մի քանի ժամ անց հայտնի է դարձել, որ Նարոյանը մահացած է հայտնաբերվել՝ կախված վիճակում», - ասել է գործակալության զրուցակիցը:
Չորեքշաբթի դատարանը հրապարակել է 93-ամյա Նինա Մացինայի սպանության գործով ՀՀ երկու քաղաքացու ու ևս մեկ կնոջ մեղադրական վճիռը:
Սենիկ Նարոյանը, Ռազմիկ Հակոբյանը և Գալինա Հուսեյնովան ձերբակալվել են 2017 թ. դեկտեմբերին: Ըստ քննության վարկածի՝ Հուսեյնովան մի քանի ամիս շարունակ խնամելով թոշակառու, երկրորդ խմբի հաշմանդամ Մացինային, որոշել է սպանել նրան` շահադիտական նկատառումներով: Դա իրագործելու համար համար նա ներգրավել է իր ծանոթներ Նարոյանին և Հակոբյանին:
Սպանությունը կատարվել է 2018 թվականի նոյեմբերի 20-ին՝ Վարշավսկու փողոցում գտնվող տանը: Հուսեյնովան բնակարանի դուռը բացել է Նարոյանի առջև, որն էլ խեղդամահ է արել տարեց կնոջը: Հակոբյանը հետևում էր շուրջը տիրող իրավիճակին: Դրանից հետո եռյակը սկսել է բնակարանի խուզարկությունը՝ գողանալով տուժողի բանկային քարտը, նաև հեղինակավոր երգչի ինքնագրով հին լուսանկարը: Քարտից գումար կանխիկացնել չի հաջողվել, քանի որ չեն իմացել PIN-ծածկագիրը:
Սպանված 93-ամյա Մացինան վերապրել է Լենինգրադի շրջափակումը՝ Մեծ Հայրենական պատերազմի տարիներին:
Նա Մարիինյան թատրոնի հնագույն աշխատակիցն էր, աշխատում էր հաստատության երաժշտական նոտաների հիմնադրամի գրադարանում:

Гражданин Армении, обвиняемый по делу об убийстве 93-летней сотрудницы Мариинского театра, найден мёртвым
04/07/2019 11:40
Гражданин Армении Сеник Нароян, обвиняемый по делу об убийстве 93-летней жительницы блокадного Ленинграда, найден мёртвым в конвойном помещении Санкт-Петербургского городского суда после оглашения вердикта присяжными, сообщили «Интерфаксу» в объединенной пресс-службе судов города.
«Вердикт был оглашен вчера около 18.00, после чего Нарояна сопроводили в конвойное помещение Санкт-Петербургского городского суда. Через несколько часов стало известно, что Нароян найден там повешенным», - сказал собеседник агентства.
В среду присяжные вынесли обвинительный вердикт по делу двух граждан Армении и жительницы Петербурга об убийстве 93-летней жительницы блокадного Ленинграда Нины Мациной, работавшей в Мариинском театре.
Сеник Нароян, Размик Акобян и Галина Гусейнова были арестованы в декабре 2017 года. По версии следствия, Гусейнова несколько месяцев ухаживала за пенсионеркой, инвалидом второй группы Мациной и решила убить ее из корыстных побуждений. Для исполнения задуманного она привлекла знакомых Нарояна и Акобяна.
Убийство было совершено 20 ноября 2018 года в квартире дома на Варшавской улице. Гусейнова открыла дверь в квартиру Нарояну, который задушил пожилую женщину. Акобян следил за окружающей обстановкой. После этого трое обыскали квартиру, похитили банковскую карту убитой и старинную фотографию известного певца с автографом. Деньги с карты снять не удалось - они не знали пин-код.
Убитая 93-летняя Мацина пережила блокаду Ленинграда в период Великой Отечественной войны. Она была старейшей сотрудницей Мариинского театра, работала в отделе музыкальных нотных фондов его библиотеки.