Amazon-ը «Մատանիների տիրակալը» ֆիլմաշարի համար ռեժիսոր է ընտրել
«Մատանիների տիրակալը» ֆիլմաշարի ռեժիսորը կլինի իսպանացի Խուան Անտոնիո Բայոնան, հաղորդել է «Deadline» կայքը:
«Ինձ համար պատիվ է այս նախագծին և թիմին միանալը: Ես անհամբերությամբ սպասում եմ, որ հանդիսատեսին պատմեմ Միջնաշխարհի և Երկրորդ դարաշրջանի պատմությունը», - ասել է Բայոնան:
Իսպանացի ռեժիսորն առաջին երկու դրվագները կնկարահանի՝ հիմք ունենալով Ջոն Թոլքիենի վաղ շրջանի վեպերը: Սերիալի իրադարձությունները կծավալվեն շատ ավելի վաղ, քան Պիտեր Ջեքսոնի եռագրությունում էին։
Նշվում է, որ «Amazon Studios»-ի խմբագիրները դեռևս չեն բացահայտում ծրագրի մանրամասները՝ բացառությամբ նրա, որ ֆիլմաշարը կլինի ընկերության ամենահեղինակավոր նախագծերից մեկը:

Amazon выбрала режиссера для сериала Властелин колец
Режиссером сериала Властелин колец станет испанец Хуан Антонио Байона. Об этом 3 июля сообщил сайт Deadline.
"Для меня честь присоединиться к этому проекту и команде. Не могу дождаться, чтобы пересказать зрителям историю Средиземья и Второй Эпохи", − заявил Байона.
Испанский режиссер снимет два первых эпизода, основанных на ранних романах Дж. Р. Р. Толкина. События сериала развернуться задолго до того, что было в трилогии Питера Джексона.
Отмечается, что редставители Amazon Studios пока не раскрывают детали проекта, кроме того, что сериал станет одним из самых масштабных проектов компании.