Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հարգանքի տուրք է մատուցել Վիետնամի զոհված հերոսների և Հո Շի-Մինի հիշատակին
Մեկնարկել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և տիկին Աննա Հակոբյանի պաշտոնական այցը Վիետնամի Սոցիալիստական Հանրապետություն:
Նիկոլ Փաշինյանը տիկնոջ` Աննա Հակոբյանի հետ, ՀՀ կառավարական պատվիրակության ուղեկցությամբ հունիսի 5-ի վաղ առավոտյան նախ այցելել է Վիետնամի անկախության և ազատության համար զոհված հերոսների հուշահամալիր, այնուհետև Վիետնամի Սոցիալիստական Հանրապետության հիմնադիր Հո Շի-Մինի դամբարան: Վարչապետը ծաղկեպսակներ է դրել նախ հուշահամալիրի, ապա  դամբարանի մոտ` հարգանքի տուրք մատուցելով զոհված հերոսների և Հո Շի Մինի հիշատակին:
Այնուհետև վարչապետը և տիկին Աննա Հակոբյանն այցելել են Հանոյի գրականության տաճար, վերջինիս գլխավոր տնօրեն Լի Սուան Քիուի ուղեկցությամբ շրջայց կատարել տաճարում: Վարչապետը և տիկին Հակոբյանը ծանոթացել են ներկայացված նյութերին և տաճարի պատմությանը: Այստեղ 10-11 դարերում տեղակայված է եղել Վիետնամի գլխավոր կրթական կենտրոնը: Տաճարը կրում է Կոնֆուցիուսի անունը և կառուցվել է նրա հայրենիքում գտնվող չինական Վան Միեու տաճարի նմանությամբ: Այն գրավիչ է իր ճարտարապետական տեսքով և վիետնամական միջնադարյան ճարտարապետության քիչ նմուշներից մեկն է: Տաճարում են գտնվում նաև Վիետնամի արքաների, ինչպես նաև կրթական կենտրոնի հիմնադիրների արձանները: Շրջայցից հետո Նիկոլ Փաշինյանը գրառում է արել տաճարի պատվավոր հյուրերի գրքում:
Օրվա երկրորդ կեսին տեղի կունենա Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումը Վիետնամի վարչապետ Նգույեն Սուան Ֆուքի հետ: Այնուհետև երկու երկրների կառավարությունների ղեկավարները զանգվածային լրատվական միջոցների ներկայացուցիչների համար հանդես կգան բանակցությունների արդյունքներն ամփոփող հայտարարություններով:

PM Pashinyan pays tribute to memory of Vietnam’s heroes and Hồ Chí Minh
Accompanied by his spouse Anna Hakobyan and the Armenian government delegation, early on July 5, the Prime Minister first called at the Memorial of Heroes Perished for the Sake of Vietnam’s Independence and Freedom, as well as the Mausoleum of Hồ Chí Minh, founder of the Socialist Republic of Vietnam. The Premier laid wreaths at the Memorial and the Mausoleum in tribute to the memory of the fallen heroes and Hồ Chí Minh.
The Prime Minister and Mrs. Anna Hakobyan next visited the Temple of Literature in Hanoi. Nikol Pashinyan and his spouse got acquainted with the exhibits and the temple’s background history. Vietnam’s central educational center was stationed there in the 10th-11th centuries.
Named after Confucius, the temple was built in the same way as the Chinese Van Mue temple in his homeland. It is attractive in its architectural form and is one of the few examples of Vietnam’s medieval architecture. The temple features the statues of the kings of Vietnam and the founders of the educational center. In conclusion of the tour, Nikol Pashinyan signed the Book of Honorary Guests.
Later today, Nikol Pashinyan will meet with Prime Minister of Vietnam Nguyen Xuan Phuc. Thereafter, the two prime ministers will hold a joint press conference to sum up the results of their talks.