Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպում է ունեցել Վիետնամի Ազգային ժողովի նախագահ Նգույեն Թխի Քիմ Նգանի հետ
Շարունակվում է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի պաշտոնական այցը Վիետնամի Սոցիալիստական Հանրապետություն: Հուլիսի 6-ի առավոտյան Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպում է ունեցել Վիետնամի Ազգային ժողովի նախագահ Նգույեն Թխի Քիմ Նգանի հետ, հայտնում են կառավարության լրատվական ծառայությունից։
Վերջինս բարձր է գնահատել վարչապետի պաշտոնական այցը Վիետնամ և նշել, որ այն նոր ազդակ կհաղորդի երկկողմ հարաբերություններին տարբեր ոլորտերնում:
«Մենք հետևում ենք Հայաստանում տեղի ունեցող իրադարձություններին, շնորհավորում ենք Ձեզ արձանագրվող հաջողությունների և միջազգային ասպարեզում Հայաստանի դիրքի ամրապնդման կապակցությամբ: Տեղյակ եմ, որ երեկ արդյունավետ և բաց քննարկումներ եք ունեցել մեր երկրի վարչապետի հետ»,- ասել է Նգույեն Թխի Քիմ Նգանն` ավելացնելով, որ Ազգային ժողովը ևս ամեն կերպ կաջակցի երկկողմ կապերի զարգացմանը:
Վարչապետ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և նշել, որ արդյունավետ բանակցություններ է ունեցել Վիետնամի իր գործընկերոջ հետ` ձեռք բերելով կոնկրետ պայմանավորվածություններ: «Աշնանը Երևանում կայանալիք միջկառավարական հանձնաժողովի նիստում կքննարկվի հարցերի լայն շրջանակ և կընդունվեն արդյունավետ որոշումներ` վիզային ռեժիմի դյուրացման, զբոսաշրջության ոլորտում կապերի զարգացման, կրկնակի հարկումը բացառող համաձայնագրի ստորագրման և այլ ուղղություններով: Պայմանավորվել ենք նիստի շրջանակում անցկացնել նաև բիզնես ֆորում, որը կնպաստի առևտրատնտեսական կապերի զարգացմանն ու ընդլայնմանը»,- ասել է վարչապետը: Կառավարության ղեկավարի խոսքով` Հայաստանին ու Վիետնամին միմյանց են կապում ավանդական հարաբերությունները: Վարչապետը նշել է նաև, որ Վիետնամի Սոցիալիստական Հանրապետության հիմնադիր Հո Շի Մինի` 1959 թվականի Հայաստան այցից մեր ժողովրդի մոտ մնացել են ջերմ հիշողություններ:
Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է միջկառավարական և միջխորհրդարանական համագործակցության զարգացումը և տիկին Նգույեն Թխի Քիմ Նգանին փոխանցել ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի` Հայաստան այցելելու հրավերը, ինչը սիրով ընդունվել է:
ՀՀ վարչապետը և Վիետնամի ԱԺ նախագահը բարձր են գնահատել միջազգային հարթակներում երկու երկրների խորհրդարանականների համագործակցությունը և անհրաժեշտ համարել շարունակել քննարկումները` միմյանց դիրքորոշումներին համահունչ գործունեությունը շարունակելու նպատակով:
Զրուցակիցներն ընդգծել են, որ ՀՀ վարչապետի` Վիետնամ այցի արդյունքում երկու երկրների միջև ձևավորվել է համագործակցության բարենպաստ մթնոլորտ և կողմերը պետք է շարունակեն ակտիվ գործակցությունը կոնկրետ արդյունքներ արձանագրելու նպատակով:

Никол Пашинян встретился с председателем Национального Собрания Вьетнама
Продолжается официальный визит премьер-министра Армении Никола Пашиняна в Социалистическую Республику Вьетнам. Утром 6 июля Никол Пашинян провел встречу с председателем Национального Собрания Вьетнама Нгуен Тхи Ким Нганом, сообщает пресс-служба правительства Армении.
Председатель НС Вьетнама высоко оценила официальный визит премьера Армении во Вьетнам и отметила, что он придаст новый импульс двусторонним отношениям в различных сферах. «Мы следим за происходящими в Армении событиями, поздравляем с фиксируемыми достижениями и укреплением позиций Армении на международной арене», - отметила она, добавив, что Национальное Собрание также всячески будет способствовать развитию двусторонних связей.
В свою очередь Никол Пашинян выразил благодарность за теплый прием и отметил, что провел продуктивные переговоры со своим вьетнамским коллегой, достигнув конкретных договоренностей.
«На предстоящем осенью в Ереване заседании межправительственной комиссии будет обсужден широкий спектр вопросов и будут приняты эффективные решения по упрощению визового режима, развитию связей в сфере туризма, подписания соглашения об исключении двойного налогообложения и по другим направлениям. Договорились в рамках заседания провести также бизнес-форум, который поспособствует развитию и расширению торгово-экономических связей», - отметил премьер. По его словам, Армению и Вьетнам связывают традиционные отношения. Премьер отметил также, что после визита основателя Социалистической Республики Вьетнам Хо Ши Мина в Армению в 1959 году у армянского народа остались теплые воспоминания.
Никол Пашинян отметил важность развития межправительственного и межпарламентского сотрудничества и передал госпоже Нгуен Тхи Ким Нган приглашение главы НС Армении Арарата Мирзояна посетить Армению, которое было с радостью принято.
Премьер Армении и председатель НС Вьетнама высоко оценили сотрудничество парламентов двух стран на международных платформах и посчитали необходимым продолжить обсуждения с целью продолжения деятельности, соразмерной позициям обеих сторон.
Собеседники подчеркнули, что по итогам визита премьера Армении во Вьетнам между двумя государствами сформирована способствующая сотрудничеству атмосфера, и стороны должны продолжить активное партнерство для достижения конкретных результатов.