Շուտով Երևան կհասնի նոր աղբարկղերի խոշոր խմբաքանակ, աղբի խնդրի լուծումը շատ մոտ է. Քաղաքապետի խոսնակը արձագանքել է բողոքի ակցիային
Երևանի քաղաքապետի մամուլի խոսնակ Հակոբ Կարապետյանը արձագանքել է այսօր ԵՐևանի քաղաքապետարանի վարչական շենքի դիմաց տեղի ունեցած ակցիային, երբ քաղաքացիները աղբ էին նետել շենքի ուղղությամբ։
«Երանի ավագանու «Երկիր ծիրանի» խմբակցության նախկին (2017-ի գումարման) անդամ Սոնա Աղեկյանը մի քանի հոգու հետ միասին «բուրավետ» պերֆորմանս է արել քաղաքապետարանի դիմաց՝ կենտրոնական մուտքի մոտ լցնելով ինչ-որ տեղից բերված աղբը։
Չգիտեմ, թե որքանով են քաղաքացիները ճիշտ հասցե ընտրել իրենց բողոքի համար, քանի որ հայտնի է, որ մինչ օրս «Սանիթեք» ընկերությունն է ըստ պայմանագրի համարվում աղբահանության օպերատորը։ Աղբահանության նորաստեղծ համայնքային հիմնարկը կոչված է ապահովել քաղաքի մաքրությունը հիմնական օպերատորի անկարողության դեպքում, և հիմնարկը հիմա համալրվում է անհրաժեշտ մարդկային և տեխնիկական ռեսուրսով։
Մոտ օրերս Երևան կհասնի նոր աղբարկղերի խոշոր խմբաքանակ, իսկ մի քանի շաբաթից կժամանի աղբատար մեքենաների մի մասը, որը զգալիորեն կթեթևացնի աղբահանության հարցը։ Ընդհանուր, ինչպես հայտնի է, գնվել է 24 մեքենա, ևս 10-ի գնումը ընթացքի մեջ է։
Առկա անբավարար վիճակը ստեղծվել է տարիների ընթացքում և պատճառները բազմապիսի են։ Այնուհանդերձ, եւս մեկ անգամ հայցում ենք համաքաղաքացիների ներողամտությունը ստեղծված անհարմարության համար եւ խնդրում ենք զինվել համբերությամբ։ Աղբի խնդրի լուծումը շատ մոտ է», - գրել է խոսնակը ֆեյսբուքյան իր էջում։

Вскоре в Ереван будет доставлена крупная партия новых мусорных контейнеров, решение проблемы близко – пресс-секретарь мэра отреагировал на акцию протеста
08/07/2019 13:25
Пресс-секретарь мэрии Еревана Акоп Карапетян сегодня отреагировал на инициированную перед зданием мэрии Еревана акцию протеста, во время которой граждане забросали мусором здание.
«Бывший член фракции "Еркир Цирани" Совета старейшин Еревана (2017 года созыва) Сона Агекян вместе с несколькими гражданами провели перед зданием мэрии "благовонный" перформанс – вывалив  у центрального входа привезенный откуда-то мусор.
Не знаю, насколько правильный адрес выбрали граждане для своего протеста, поскольку известно, что согласно договору, оператором по вывозу мусора по сей день считается компания "Санитек". Новое общинное учреждение по вывозу мусора призвано обеспечить чистоту города в основном в случае недееспособности основного оператора и сейчас укомплектовывается людскими и техническими ресурсами.
В ближайшие дни в Ереван будет доставлена крупная партия новых мусорных контейнеров, а через несколько недель прибудет часть мусоровозов, что значительно облегчит проблему с вывозом мусора. В целом, как известно, закуплено 24 машины, покупка еще 10 машин в процессе.
Существующая неудовлетворительная ситуация создалась в течение лет и причины – различные. Вместе с тем, еще раз приношу извинения согражданам за создавшиеся неудобства и прошу набраться терпения. Решение проблемы мусора очень близко», - написал на своей странице в Facebook пресс-секретарь мэрии Еревана.