Սևանի կանաչելու հիմնական պատճառներից մեկն այն էր, որ լճում կար սառը շերտ, որը լճի մակարդակի իջեցման պատճառով վնասվել էր. Նախարար
09/07/2019 11:54
Այսօր Ազգային ժողովի արտահերթ նիստում ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը օգտագործեց առիթը և օրինագիծը պատգամավորներին ներկայացնելու համար խորհրդարան եկած Շրջակա միջավայրի նախարար Էրիկ Գրիգորյանից հետաքրքրվեց Սևանի ներկայիս վիճակի ու դրա ճակատագրի մասին։
«Ի՞նչ է կատարվում Սևանա լճի հետ, կա արդյոք փորձագիտական եզրակացություն, թե պատճառն ինչ է, և խնդիրն ինչպե՞ս պետք է լուծել» - նախարարից հետաքրքրվեց Մարուքյանը։
Հիշեցնենք՝ վերջին օրերին բնապահպանները ահազանգում են Սևանա լճի ջրի կանաչելու մասին ու դա վկայող լուսանկարներ են ակտիվորեն տարածվում սոցիալական ցանցերում։ Նախարարությունը հանդես էր եկել հայտարարությամբ և տեղեկացրել, որ վերջին օրերին Սևանա լճում արձանագրվել է Անաբենա (լատ.՝ Anabaena) ցեղի կապտականաչ ջրիմուռների աճ։ «Այս ջրիմուռները Սևանա լճում առաջին անգամ նկատվել են նախորդ դարի 40-ականներին, իսկ ծաղկման առաջին դեպքն արձանագրվել է 1964 թվականին և տարբեր ծավալներով պարբերաբար կրկնվել նաև այլ տարիներին։ Լայնածավալ ծաղկում է դիտարկվել նաև 2018 թվականին», - ասված էր հայտարարության մեջ, որտեղ նշվել էին նաև ծաղկման պատճառները։
Ի պատասխան Էրիկ Գրիգորյանը նշեց, որ գործոնները մի քանիսն են և տեղեկացրեց, որ այս պահին կապտականաչ ջրիմուռների աճը առկա է նաև Սև ծովում, Բայկալ լճում և այլ լճերում։ Նախարարի խոսքով՝ խնդիրները մի քանի աղբյուրներից են, օրինակ՝ կեղտաջրերից։
«Մեկն այն է, որ Գեղարքունիքում ձևավորվող կեղտաջրերի, կոյուղաջրերի ամբողջ ծավալը հոսում է Սևանա լիճ, ինչպես նաև ափամերձ տարածքների ռեստորաններից, հյուրանոցներից այդ ամբողջ նյութերը աղտոտող։ Մյուս պատճառը ջրածածկ եղած անտառտնկարկներն են, որից նույնպես զգալի քանակությամբ օրգանական նյութեր են ներմուծվում լիճ։ Հիմնական պատճառը այն էր, որ Սևանում կար հիպոլինիում կոչվող սառը շերտ, որը լճի մակարդակի իջեցման պատճառով վնասվել էր և լճի մակարդակի 6 մետր բարձրացումը պետք է բերի այդ սառը շերտի պահպանությանը, որը հնարավորություն կտա, որպեսզի այդ օրգանական նյութերի աճը պակասի, ինչի հետևանքով Սևանա լճի ջուրը մնա բարձր որակի», - ասաց նա։
Նախարարը վստահեցրեց, որ իրենց նախարարությունը մշտական մոնիտորինգ է իրականացնում։ Բացի այդ, պատրաստվում են միջազգային երկու կազմակերպությունների հետ համագործակցել Սևանա լճի վիճակի բարելավման համար։ Մասնավորապես, ըստ նախարարի, Սևանա լճին կենսոլորտային պահպանավայր կարգավիճակ տալու հետ կապված համագործակցում են UNESCO-ի հետ, բացի այդ, դիմել են Գերմանիայի կառավարությանը, որպեսզի գերմանական մի քանի հեղինակավոր ինստիտուտների մասնակցությամբ իրականացնեն հետազոտություններ։
Խնդրի լուծման ուղղությամբ արվող քայլեր մասով նախարարն ասաց, որ անընդհատ մոնիտորինգ են անում և դիտակետեր ունեն, բացի այդ, երկու միջազգային կառույցների հետ համագործակցելու նախադրյալներ են ստեղծել։
«Այդ աշխատանքների արդյունքում հստակ ախտորոշում կլինի և հստակ կլինի, թե ինչ լուծումներ պետք է տրվեն։ Բայց գործոնները տարբեր են, նշածներից բացի, ևս մի շարք պատճառներ կան, այդ թվում՝ ցանցավանդակային տնտեսություններ և մի քանի այլ գործոններ նույնպես», - հայտարարեց նախարարը։

Эрик Григорян: Главная причина цветения воды в озере Севан – повреждение холодного слоя из-за снижения уровня воды
Сегодня в ходе обсуждения проекта поправок в Уголовный кодекс и ряд смежных законов на внеочередном заседании парламента Армении руководитель фракции «Светлая Армения» Эдмон Марукян воспользовался поводом и спросил министра окружающей среды Эрика Григоряна о нынешней ситуации и судьбе озера Севан.
«Что происходит с озером Севан, есть ли экспертное заключение относительно причин "цветения" озера Севан и как нужно решать проблему», - поинтересовался Эдмон Марукян.
Напомним, в последние дни экологи забили тревогу в связи со снижением уровня и цветением воды в озере Севан, в сети активно распространяются свидетельствующие об этом фото. Министерство окружающей среды Армении выступило с заявлением и сообщив о причинах цветения озера Севан и предпринимаемых шагах по решению проблемы. Как отметили в ведомстве, в последние дни в озере Севан зарегистрирован рост сине-зеленых водорослей рода Анабаена (Anabaena). Впервые эти водоросли были замечены в озере в 40-ые гг. прошлого века, а первый случай цветения наблюдался в 1964 году, после чего процесс повторялся в различные годы и в различном объеме. Цветение
воды в озере Севан было зафиксированное также 2018 году.
В ответ Эрик Григорян заявил, что факторов несколько и сообщил, что в настоящее время увеличение количества сине-зеленых водорослей наблюдается также в Черном море, озере Байкал и других озерах.
«У проблем несколько источников. Одна из причин заключается в том, что сточные воды Гегаркуника стекаются в озеро Севан, в озеро попадают также загрязненные вещества из ресторанов и отелей, расположенных в прибрежных районах. Другая причина – заболоченные лесные территории, откуда в озеро также попадает значительное количество органических веществ», - сказал Эрик Григорян.
По словам министра, главная причина в том, что на Севане был холодный слой воды, так называемый гиполимнион, который был поврежден из-за снижения уровня.
«Повышение уровня воды в озере на 6 м должно привести к сохранению холодного слоя, в результате чего органические вещества уменьшатся, будут ограничены и, следовательно, вода озера Севан будет высокого качества», - сказал он.
Эрик Григорян сообщил, что министерство окружающей среды постоянно проводит мониторинги, имеются наблюдательные пункты. Кроме того, по его словам, созданы предпосылки для сотрудничества с двумя международными организациями.
В частности, по словам министра, одно из направлений сотрудничества относится к предоставлению статуса ЮНЕСКО озеру.
«Кроме того, мы обратились к правительству Германии с просьбой провести широкомасштабные исследования, с привлечением нескольких авторитетных институтов Германии, имеющих опыт решения подобных проблем. В результате этих работ будет четкая диагностика, будет ясно, какие решения потребуются», - сказал министр.