Արցախյան հակամարտության վերաբերյալ Դոնալդ Տուսկի չբալանսավորված հայտարարությունները պետք է մտածելու տեղիք տան. Կարապետյան
Դոնալդ Տուսկի հայտարարություններն Արցախյան հակամարտության վերաբերյալ Հայաստանի իշխանություններին պետք է մտածելու տեղիք տան, Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց «Հայացք» կիրառական քաղաքականության և հետազոտությունների վերլուծական կենտրոնի տնօրեն Աննա Կարապետյանը՝ մեկնաբանելով Եվրոպական խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկի՝ Ադրբեջանում և Հայաստանում արած հայտարարություններն Արցախյան հակամարտության վերաբերյալ:
«Մտահոգիչը հատկապես այն է, որ Բաքվում Ալիևի հետ հանդիպման ժամանակ Եվրամիության ղեկավարն ընդգծում է, որ Եվրամիությունն աջակցում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությանը, իսկ Երևանում որևէ կերպ չի շեշտադրում ինքնորոշման իրավունքի կարևորությունը՝ բավարարվելով Հելսինկյան սկզբունքների վրա հղում կատարելով», - նշեց Աննա Կարապետյանը:
Նրա կարծիքով, սա ցույց է տալիս, որ պաշտոնական Բաքուն իրոք մեծ ջանքեր է գործադրում ԵՄ բարձրաստիճան պաշտոնյաներից այս ձևակերպումը «կորզելու» համար, իսկ հայկական կողմը չի պնդում բալանսը պահելու և այդ դեպքում՝ մեզ մոտ էլ ինքնորոշման իրավունքի մասին խոսելու վրա:
«Սա այսքան մտահոգիչ չէր լինի, եթե համաձայնեցման փուլում չլիներ Եվրամիության և Ադրբեջանի միջև համաձայնագիրը: Գաղտնիք չէ, որ Բաքուն ջանք չի խնայում այդ փաստաթղթում էլ տարածքային ամբողջականության սկզբունքն առանձնացնելու համար», - ասաց փորձագետը:
Կարապետյանի պնդմամբ դրան գումարվում է նաև այն, որ Եվրամիության արտաքին քաղաքականության նորանշանակ պատասխանատուն՝ Ջոզեֆ Բորելը, նույնպես տարածքային ամբողջականության սկզբունքի ջատագով է, և դեմ է արտահայտվել Կատալոնիայի անկախացմանը: Եվ այս առումով Ադրբեջանի համար կարող է բարենպաստ իրավիճակ ստեղծվել: Հետևաբար, Հայաստանին չի կարելի կորցնել զգոնությունը:
«Տպավորություն է ստեղծվում, որ այժմ Եվրամիության հետ Հայաստանի օրակարգում իշխանություններն ավելի մեծ շեշտ են դնում արդարադատության ոլորոտում բարեփոխումների հարցում աջակցություն ստանալու վրա: Չի կարելի թույլ տալ, որ դա հանգեցնի այլ հարցերում, այդ թվում՝ Արցախյան հարցում, Եվրամիության կողմից արվող քայլերի, մոտեցումների, հայտարարությունների վրա աչք փակելուն», - ասաց Կարապետյանը:

Несбалансированные заявления Дональда Туска о карабахском конфликте должны стать поводом для размышления – Анна Карапетян
11/07/2019 15:33
Заявления Дональда Туска должны стать поводом для размышления властей Армении, заявила в беседе с корреспондентом Aysor.am директор Аналитического центра прикладной политики и исследований «Айацк» («Взгляд») Анна Карапетян, комментируя озвученные в Азербайджане и Армении председателем Европейского Совета Дональдом Туском заявления об урегулировании карабахского конфликта.
«Особенно беспокоит то обстоятельство, что в Баку во время встречи с Алиевым председатель Европейского совета подчеркивает, что Евросоюз поддерживает территориальную целостность Азербайджана, а в Ереване никак не отмечает важность права на самоопределение, ограничившись ссылкой на основополагающие принципы Хельсинкского заключительного акта», - отметила Анна Карапетян.
По ее мнению, это показывает, что официальный Баку действительно прилагает большие усилия, чтобы «выудить» эту формулировку у высокопоставленных чиновников ЕС, а армянская сторона не настаивает на соблюдении баланса и в данном случае, на упоминании права народов на самоопределении.
«Это не вызывало бы такую обеспокоенность, если бы соглашение между Азербайджаном и Евросоюзом не находилось бы на стадии согласования. Не секрет, что Баку не жалеет усилий, чтобы включить в этот документ принцип территориальной целостности», - сказала эксперт.
По утверждению А.Карапетян, к этому прибавляется и то, что новоназначенный ответственный за внешнюю политику ЕС  Джозеф Борель также является сторонником принципа территориальной целостности и высказался против независимости Каталонии. И в данном контексте для Азербайджана может создаться благоприятная ситуация. Следовательно, Армении нельзя терять бдительность.
«Создается впечатление, что сейчас в повестке Армении с Евросоюзом власти акцентируют больше на предоставлении содействия в вопросе реформ в сфере правосудия. Нельзя позволить, чтобы это привело к тому, чтобы в других вопросах, в том числе и урегулировании карабахского конфликта, они закрывали глаза на предпринимаемые Евросоюзом шаги, подходы и заявления», - сказала Анна Карапетян.