Դեռ հստակ չէ՝ գազի սակագնի փոփոխություն կլինի՞, թե՞ ոչ. Փոխվարչապետ (Տեսանյութ)
Գազի սակագնի հարցը բազմաբաղադրիչ է, ԱԺ-ում լրագրողների հետ հարցուպատասխանի ընթացքում ասաց փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը։
«Չեք պատկերացնի, թե ինչքան շատ բաղադրիչներ կան, որոնք քննարկվել են և դեռևս ենթակա են քննարկման։ Այդ իմաստով չէի ցանկանա հիմա սպասումներ ձևավորել, որովհետև դեռևս մեծ աշխատանք կա անելու», - ասաց Մհեր Գրիգորյանը՝ ևս մեկ անգամ ընդգծելով, թե դեռ հստակ չէ՝ սակագնի փոփոխություն կլինի՞, թե՞ ոչ։
Դիտարկմանը, թե ռուս փորձագետներն ասում են, որ 2020 թվականից Հայաստանի համար գազի գինը չի իջնելու, ավելին՝ բարձրանալու է, Մհեր Գրիգորյանն արձագանքեց.
«Ես այդ փորձագիտական եզրակացությունների մեջ չեմ տեսել որևէ ֆունդամենտալ պատճառ»։
Մյուս հարցին, որ գազի գինը դեռ ցածր է մնում «Գազպրոմ» ընկերության խնայողությունների հաշվին, և դա որքա՞ն կարող է ձգվել, Մհեր Գրիգորյանը պատասխանեց.
«Ճիշտն ասած, անվերջ չի կարող ձգվել, բայց արդյունավետության հաշվին սահմանի գնի թանկացումը պահպանելը սցենարներից մեկն է, որն, իհարկե, կրում է ժամանակավոր բնույթ»։
Ինչ վերաբերում է Իրանից ավելի մատչելի գազ գնելուն, դրա քաղաքական կամքին, փոխվարչապետն ասաց.
«Մեր գործողությունները պետք է պայմանավորված լինեն նախևառաջ մեր հայրենակիցների շահերով և այդ իմաստով որևէ կաշկանդվածություն չպետք է լինի։ Ինչ վերաբերում է տեխնիկական և գնային բաղադրիչներին, իհարկե, պետք է բանակցվի»։
Փոխվարչապետն ասաց նաև, որ մոտ ժամանակներում «Գազպրոմ» ընկերությունից աշխատանքային խումբ է գալու Հայաստան՝ սակագնի բաղադրիչները քննարկելու համար։

Пока неясно, изменится ли тариф на газ – Мгер Григорян
Вопрос тарифа на газ включает много компонентов, заявил сегодня на брифинге в парламенте вице-премьер Мгер Григорян.
«Не представляете, как много компонентов были обсуждены и все еще подлежат обсуждению. В данном контексте не хотел бы сейчас формировать ожидания, поскольку предстоит большая работа», - сказал Мгер Григорян, снова подчеркнув, что пока неясно, изменится ли тариф на газ.
На замечание, что российские эксперты говорят о том, что с 2020 года цена на газ для Армении повысится, Мгер Григорян ответил:
«Я не видел никаких фундаментальных причин в таких экспертных заключениях».
На вопрос, как долго может сохраняться тариф на газ за счет сбережений компании «Газпром», Мгер Григорян заявил:
«Честно говоря, это не может затягиваться бесконечно, но удержание роста цен на газ на границе за счет эффективности является одним из сценариев, который, конечно, носит временный характер».
Что касается закупки более доступного газа из Ирана и проявления политической воли в этом вопросе, то вице-премьер ответил:
«Наши действия должны быть обусловлены, прежде всего, интересами наших соотечественников и в данном смысле не должно быть никакой скованности. Что касается технических и ценовых компонентов, конечно, этот вопрос должен обсуждаться на переговорах».
Вице-премьер также сообщил, что в ближайшее время в Армению прибудет рабочая группа из «Газпрома» для обсуждения компонентов тарифа.