Վարչապետն ընդունել է «Ամբեր Կապիտալ» ընկերության ներկայացուցիչներին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է «Ամբեր Կապիտալ» ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրեն Ջոզեֆ Ուղուրլյանին և ընկերության հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Կարեն Արաբյանին, հայտնում են կառավարության լրատվական ծառայությունից։
«Ամբեր Կապիտալ»-ը Հայաստանում առաջին մասնավոր բաժնեմասնակցային ներդրումային ֆոնդի հիմնադիրն է: Նախատեսվում է, որ ֆոնդի գործունեության պաշտոնական մեկնարկը կտրվի այս տարվա աշնանը՝ սեպտեմբեր-հոկտեմբեր ամիսներին:
ՀՀ վարչապետը և «Ամբեր Կապիտալ» ընկերության ներկայացուցիչները քննարկել համագործակցությանը վերաբերող հարցեր, մասնավորապես, անդրադարձել ֆոնդի կողմից ֆինանսավորվելիք ներդրումային ծրագրերի ուղղություններին և հեռանկարային ոլորտներին:
Վարչապետը նշել է, որ կառավարության նպատակը Հայաստանի տնտեսությունը մրցունակ դարձնելն է, հանքահումքային արդյունաբերությունից վերամշակող արդյունաբերությանն անցնելը, և տնտեսական աճի համար առաջնահերթություն ներկայացնող ոլորտներին՝ արտադրությանը, տեղեկատվական տեխնոլոգիաներին, զբոսաշրջությանը, սարքաշինությանը, Hi-Tech արդյունաբերությանը զարկ տալը: Վարչապետը նշել է, որ Եվրամիության վիճակագրական ծառայության՝ Եվրոստատի տվյալներով, Հայաստանը 2019 թվականի առաջին եռամսյակում ՀՆԱ-ի աճի ցուցանիշով Եվրոպայում առաջատարն է, ինչը վկայում է տնտեսության զարգացման դինամիկայի և ընդհանրապես տնտեսական միջավայրի նկատմամբ ձևավորված դրական սպասումների մասին: Կառավարության ղեկավարը կարևորել է նաև ներդրումային ֆոնդի գործունեությունը՝ Հայաստանում կորպորատիվ կառավարման մշակույթի ներդրման, ինչպես նաև կապիտալ շուկաների զարգացման տեսանկյունից:
Ջոզեֆ Ուղուրլյանը նշել է, որ «Ամբեր Կապիտալը» շահագրգռված է Հայաստանում ակտիվ գործունեություն ծավալելու հարցում և պատրաստ է փոխշահավետ գործակցության:
Կողմերը մտքեր են փոխանակել փոքր և միջին բիզնեսի զարգացման, գործարար միջավայրի բարելավման, ՓՄՁ ներկայացուցիչների համար կրթական ծրագրերի կազմակերպման, երիտասարդության շրջանում սպորտի զարգացման, կորպորատիվ կառավարման թափանցիկության բարձրացման ուղղություններով ծրագրերի իրականացման հարցի շուրջ:

Премьер-министр принял представителей компании «Амбер Капитал»
Премьер-министр Армении Никол Пашинян принял генерального исполнительного директора компании «Амбер Капитал» Джозефа Угурляна и главу армянского офиса компании Карена Арабяна, сообщает пресс-служба правительства Армении.
«Амбер Капитал» является учредителем первого частного акционерного инвестиционного фонда в Республике Армения. Ожидается, что официально фонд начнет действовать этой осенью, в сентябре-октябре.
Премьер-министр и представители компании «Амбер Капитал» обсудили вопросы сотрудничества, в частности, коснулись направлений и перспективных сфер финансируемых фондом инвестиционных программ.
Премьер-министр отметил, что цель правительства состоит в том, чтобы сделать экономику Армении конкурентоспособной, перейти от добывающей промышленности к перерабатывающей промышленности и стимулировать развитие приоритетных для экономического роста сфер: производства, информационных технологий, туризма, машиностроения и высокотехнологичной промышленности. Премьер-министр отметил, что по данным Евростата, Армения является лидером в Европе по росту ВВП по итогам первого квартала 2019 года, что свидетельствует о позитивной динамике экономического развития и формировании позитивных экономических ожиданий в отношении экономической среды в целом. Глава правительства также отметил важность деятельности инвестиционного фонда с точки зрения внедрения в Армении культуры корпоративного управления, а также развития рынков капитала.
Джозеф Угурлян отметил, что компания «Амбер Капитал» заинтересована в активной деятельности в Армении и готова к взаимовыгодному сотрудничеству.
Стороны обменялись мнениями по вопросам реализации программ по развитию малого и среднего бизнеса, улучшению предпринимательской среды, организации образовательных программ для представителей малого и среднего бизнеса, развитию спорта среди молодежи и повышению прозрачности корпоративного управления.