Սևանա լճի խնդրի լուծման ուղղությամբ մենք ոչինչ չենք անում, միայն խոսում ենք. Թագուհի Թովմասյան (Տեսանյութ)
12/07/2019 12:58
«Սևանա լճի շուրջ ստեղծված խնդրի լուծման ուղղությամբ Շրջակա միջավայրի նախարարության կողմից իրականցվող քայլերն ինձ համար ընդունելի և բավարար չեն: Անցյալ տարի լճի ափամերձ տարածքները չմաքրեցին, ոչինչ չարվեց և կեղտը կուտակվեց», - «Հինգերորդ ալիքին» տված հարցազրույցում ասել է «Իմ քայլ»-ը խմբակցության պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանը՝ միաժանակ նշելով, որ Սևանի խնդիրը նոր չէ և այսօրվա խնդիրները կուտակվել են տարիների ընթացքում:
Պատգամավորը մտահոգություն հայտնեց պատկան մարմինների կողմից լճի կանաչման խնդրի հետազոտման տեմպերից:
«Եթե այս տեպերով պետք է առաջ շարժվենք, մենք ոչ մի տեղ չենք հասնի, օպերատիվություն չեմ տեսնում: Երբ Էրիկ Գրիգորյանը նշանակվեց նախարար, ես կարծում էի, որ Սևանի շուրջ մենք պետք է հեղափոխական փոփոխություններ անեինք: Իմ կարծիքով՝ առաջին հերթին պետք է ափամերձ տարածքները մաքրվեին անտառներից, ապօրինի շինություններից, որը ցավոք չարվեց», - ասաց նա:
Թովմասյանի նշեց, որ առաջնահերթ կարգով պետք է լուծվի Սևանա լճի մաքրման խնդիրը: Նրա խոսքով՝ Գեղարքունիքի մարզում բնակվող 200 հազարից ավելի մարդկանց կոյուղաջրերը լցվում են Սևանա լիճը:
«Սա ուղակի աղետ է: Մենք կարող էինք ամեն եռամսյակ միջոցներ ներդնել և գոնե մեկ համայնքի կոյուղաջրերի մաքրման կայաններ սարքեինք, որ այսպիսի խնդիրներ չառաջանային, բայց չի արվել: Սևանի մակարդակը պետք է 6 մետր բարձրացվի, որպեսզի սառը շերտը վերականգնվի և կապտականաչ ջրիմուռները չաճեն, բայց մենք դրա ուղղությամբ էլ ոչինչ չենք անում, միայն խոսում ենք», - ընդգծեց պատգամավորը:
Թագուհի Թովմասյանը տարակուսանք հայտնեց, որ հակառակ Սևանա լճում առկա խնդիրների մասին փաստերին՝ մարդիկ շարունակում են լողալ և առողջապահության նախարարություն որևէ ուսումնասիրության արդյունք մինչ օրս չի հրապարակել՝ արդյոք ջուրն անվտա՞նգ է, թե՞ ոչ:
«Մինչև հիմա մենք չունենք փորձաքննության արդյունքներ: Առողջապահության նախարարությունը մեզ չի տալիս տեղեկություն՝ վնասակա՞ր է Սևանա լճի ջուրը, թե՞ ոչ: Այս ընթացքում բազմաթիվ երեխաներ լողում են ջրում: Ոչ բոլոր հատվածներն են կանաչացած, այն որոշ հատվածներում, որտեղ կապույտ է ջուրը, այդ հատվածներում են մարդիկ լողում: Եվ մենք չգիտենք՝ ջուրը թունավո՞ր է, թե՞ ոչ», - ասաց պատգամավորը:

Мы ничего не делаем для решения проблемы озера Севан, только говорим – Тагуи Товмасян
«Предпринимаемые министерством окружающей среды шаги для решения создавшейся вокруг озера Севан проблемы для меня неприемлемы и недостаточны. В прошлом году прибрежные зоны озера не очищались, ничего не сделано и скопился мусор», - заявила в интервью «Пятому каналу» депутат парламента от блока «Мой шаг» Тагуи Товмасян, отметив, что проблемы Севана не вчера возникли и накапливались годами.
Депутат выразила обеспокоенность темпами изучения надлежащими органами проблемы цветения воды в озере Севан.
«Если мы должны продвигаться такими темпами, мы никуда не доберемся, я не вижу оперативности. Когда Эрик Григорян был назначен министром, я думала, что мы должны осуществить революционные изменения в вопросе озера Севан. На мой взгляд, в первую очередь, нужно было очистить прибрежную зону от лесов, незаконных сооружений, что, к сожалению, не сделано», - сказала Товмасян.
Она отметила, что в первоочередном порядке должна быть решена проблема очистки сточных и канализационных вод. По ее словам, в озеро Севан стекают канализационные воды из прибрежных общин, в Гегаркуникской области живет более 200 тысяч человек.
«Это просто катастрофа. Мы могли бы каждый квартал вкладывать средства и построить хотя бы очистительную станцию для одной общины, чтобы подобные проблемы не возникли, однако этого не сделано. Уровень озера Севан должен повыситься на 6 метров, чтобы холодный слой воды восстановился и не размножались сине-зеленые водоросли. Но мы и в этом направлении ничего не делаем, только говорим», - подчеркнула депутат.
Тагуи Товмасян выразила недоумение, что, несмотря на все эти проблемы, цветение воды в озере Севан, люди продолжают там купаться, а министерство здравоохранения по сей день не опубликовало результатов какого-либо исследования о том, представляет ли эта вода опасность для здоровья человека.
«До сих пор у нас нет результатов экспертизы. Министерство здравоохранения не предоставляет нам информацию, опасна вода в озере Севан или нет. За этот время в озере купаются многочисленные дети. Вода не везде сине-зеленая, только на некоторых участках, люди купаются там, где нет водорослей и вода синяя. Но мы не знаем, есть ли в воде токсичные вещества или нет», - заявила депутат.