ԱՄՆ-ին արգելվում է Ադրբեջանին այնպիսի զենք տրամադրել, որը կարող է օգտագործվել Արցախի օդանավակայանից մեկնած օդանավերը խոցելու համար
12/07/2019 11:47
ԱՄՆ-ի Ներկայացուցիչների պալատը հաստատել է կոնգրեսական Բրեդ Շերմանի ներկայացրած օրենսդրական փոփոխության նախաձեռնությունը, որով ԱՄՆ-ին արգելվում է Ադրբեջանին տրամադրել այնպիսի ռազմական միջոցներ, որոնք կարող են օգտագործվել Բաքվի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի օդանավակայանից մեկնած քաղաքացիական օդանավերը խոցելու համար:
Ինչպես հաղորդում է «Ամերիկայի ձայնը», օրենսդրական այս նախաձեռնությանը կողմ են քվեարկել 234 կոնգրեսկանններ, դեմ՝ 195:
Նախաձեռնության աջակիցներն են կոնգրեսականներ Ֆրենք Փալոնը, Ջեքի Սփիեռը և Ադամ Շիֆը: Փոփոխությունը վերաբերում է 2020 թվականի ֆիսկալ տարվա Ազգային պաշտպանության ակտին (Fiscal Year 2020 National Defense Authorization Act):

США не смогут предоставить Азербайджану оружие, способное уничтожить гражданские самолеты, вылетающие из аэропорту Карабаха
12/07/2019 11:34
Палата представителей США одобрила инициативу конгрессмена Брэда Шермана о внесении законодательной поправки, согласно которой Соединенным Штатам запрещается предоставлять Азербайджану военную технику, которая может быть использована Баку для уничтожения гражданских  самолетов, отбывающих из аэропорта Нагорного Карабаха.
Как сообщает "Голос Америки", за законодательную инициативу проголосовали 234 конгрессмена, против – 195. Инициативе содействовали конгрессмены Френк Палоуне, Джеки Спиер и Адам Шиф.