ԱՄՆ-ին արգելվում է Ադրբեջանին այնպիսի զենք տրամադրել, որը կարող է օգտագործվել Արցախի օդանավակայանից մեկնած օդանավերը խոցելու համար
12/07/2019 11:47
ԱՄՆ-ի Ներկայացուցիչների պալատը հաստատել է կոնգրեսական Բրեդ Շերմանի ներկայացրած օրենսդրական փոփոխության նախաձեռնությունը, որով ԱՄՆ-ին արգելվում է Ադրբեջանին տրամադրել այնպիսի ռազմական միջոցներ, որոնք կարող են օգտագործվել Բաքվի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի օդանավակայանից մեկնած քաղաքացիական օդանավերը խոցելու համար:
Ինչպես հաղորդում է «Ամերիկայի ձայնը», օրենսդրական այս նախաձեռնությանը կողմ են քվեարկել 234 կոնգրեսկանններ, դեմ՝ 195:
Նախաձեռնության աջակիցներն են կոնգրեսականներ Ֆրենք Փալոնը, Ջեքի Սփիեռը և Ադամ Շիֆը: Փոփոխությունը վերաբերում է 2020 թվականի ֆիսկալ տարվա Ազգային պաշտպանության ակտին (Fiscal Year 2020 National Defense Authorization Act):

With new amendment USA not allowed to provide defense articles to Azerbaijan that could be used to shoot down civilian aircraft operating out of Stepanakert Airport
12/07/2019 12:24
The U.S. House of Representatives on Thursday approved an amendment introduced by Congressman Brad Sherman (D-CA) to block the transfer of U.S. defense articles to Baku that could potentially be used by the Azerbaijani government to act upon its threat to shoot down civilian aircraft operating out of Artsakh’s Stepanakert Airport, reported the Armenian National Committee of America.
The ANCA-backed amendment, offered to Fiscal Year 2020 National Defense Authorization Act, was co-sponsored by Congressional Armenian Caucus Co-Chairs Frank Pallone (D-NJ) and Jackie Speier (D-CA) and Vice-Chair Adam Schiff (D-CA).