Ադրբեջանում ծառի ճյուղը քամու պատճառով ընկել է զբոսաշրջիկների վրա
Ադրբեջանի հյուսիս-արևմտյան շրջանում գտնվող շեքիական Պալատի հարևանությամբ 500-ամյա սոսու ճյուղի ընկնելու պատճառը վերջին օրերին չդադարող անձրևն ու ուժեղ քամին է եղել: Այս մասին «Интерфакс»-ին հայտնել են երկրի բնապահպանության ու բնական պաշարների նախարարությունից։
«Վերջին օրերին չդադարող անձրևներն ու կիրակի առավոտյան ժամերին մոլեգնող ուժեղ քամին հանգեցրել են սոսու երկու ճյուղերի պոկվելուն և ընկելուն», - ասվում է գերատեսչության հայտարարության մեջ:
Հուլիսի 14-ին Ադրբեջանում Շեքիի խաների պալատի դիմաց մարդկանց վրա է ընկել 500-ամյա սոսու 50 սմ-ոց ճյուղը: Երկրի զբոսաշրջության պետական գործակալության տվյալներով՝ 19 մարդ է տուժել:

Названа причина падения на туристов ветки 500-летнего дерева в Азербайджане
Причиной падения ветви пятисотлетнего платана перед Дворцом шекинских ханов на северо-западе Азербайджана стали непрекращающиеся в последние несколько дней дожди и сильный ветер. Об этом сообщили Интерфаксу в Министерстве экологии и природных ресурсов страны.
"Непрекращающиеся в последние несколько дней дожди и начавшийся в утренние часы в воскресенье сильный ветер привели к тому, что две ветви Ханской чинары отломались и упали на землю", – сказали в ведомстве.
Напомним, 14 июля перед Дворцом шекинских ханов на людей упала ветвь пятисотлетнего дерева диаметром 50 см. Пострадали 19 человек.