Ռադիոակտիվ նյութերի ապօրինի տեղափոխման համար Վրաստանում  ՀՀ քաղաքացի է կալանավորվել
Հուլիսի 11-ին Վրաստանի պետական անվտանգության ծառայության աշխատակիցները ձերբակալել են ՀՀ քաղաքացի Մ․Մ․-ին, ով, վրացական կողմի հաղորդմամբ, հանդիսանում է հայ-վրացական սահմանին հայտնաբերված 71,63 կգ ռադիոակտիվ նյութի սեփականատերը («Տորիյ 232» տեսակի ռադիոակտիվ իզոտոպ), հայտնում են Վրաստանում ՀՀ դեսպանության մամուլի ծառայությունից։
Թբիլիսիի քաղաքային դատարանը որոշում է կայացրել ՀՀ քաղաքացու նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառել կալանքը:
Քրեական գործ է հարուցվել Վրաստանի քրեական օրենսգրքի 214 հոդվածի չորրորդ մասով և 230 հոդվածի առաջին մասով, «Միջուկային նյութերի ապօրինի շրջանառության» և «Պետական սահմանը հատելու կարգի խախտում» հատկանիշներով, որը ենթադրում է 5-10 տարի ազատազրկում։
Գործը քննում է Վրաստանի պետական անվտանգության ծառայության հակահետախուզության դեպարտամենտի գլխավոր քննչական վարչությունը:

Гражданин Армении арестован в Грузии за незаконную перевозку радиоактивных веществ
Сотрудники Службы госбезопасности (СГБ) Грузии 11 июля задержали гражданина Армении М.М., который, по сообщению грузинской стороны, является владельцем обнаруженного на армяно-грузинской границе радиоактивного вещества (радиоактивный изотоп - торий-232) весом 71,63 кг.
Городской суд Тбилиси принял решение об избрании в отношении гражданина Армении меры пресечения в виде ареста.
Как сообщает пресс-служба посольства Армении в Грузии, уголовное дело возбуждено по признакам ч.4 ст.214 и ч.1 ст.230 УК Грузии – «Незаконный оборот ядерных веществ» и «Нарушение порядка пресечения государственной границы», что предусматривает лишение свободы сроком от 5 до 10 лет.