Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանական թիմը վճռաբեկ բողոք է ներկայացնել Սահմանադրական դատարան դիմելու որոշման բեկանման դեմ
16/07/2019 18:58
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանական թիմն այսօր վճռաբեկ բողոք է ներկայացնել նախագահի նկատմամբ հարուցված քրեական գործի վարույթը կասեցնելու և Սահմանադրական դատարան դիմելու որոշման բեկանման դեմ, տեղեկացնում է Քոչարյանի պաշտպանական թիմը։
Մինչ այդ՝ հուլիսի 11-ին, պաշտպանները վճռաբեկ բողոքներ են ներկայացրել Ռ․Քոչարյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանքը վերացնելու վերաբերյալ։ Վճռաբեկ բողոքների մասով զեկուցող դատավորը կլինի Սամվել Օհանյանը։
Հիշեցնենք, որ հունիսի 25-ին Վերաքննիչ քրեական դատարանը՝ նախագահությամբ Արմեն Դանիելյանի, բավարարել է դատախազի, տուժողի և վերջինիս ներկայացուցիչ Սեդա Սաֆարյանի վերաքննիչ բողոքները։
Դատարանի որոշմամբ վերացվել է Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրված Արցախի նախկին ու ներկա նախագահների անձնական երաշխավորությունը և որոշվել է որպես խափանման միջոց կիրառել կալանավորումը։ Դատարանը բեկանել է նաև գործի վարույթը կասեցնելու և ՍԴ դիմելու որոշումը։

Адвокаты Роберта Кочаряна подали кассационную жалобу против решения об отмене прекращения производства по уголовному делу и обращении в Конституционный суд
16/07/2019 19:33
Команда адвокатов второго президента Армении Роберта Кочаряна подала сегодня кассационную жалобу против решения об отмене прекращения производства по уголовному делу в отношении президента и обращения в Конституционный суд, сообщает команда защиты Роберта Кочаряна.
До этого, 11 июля, адвокаты подали кассационные жалобы в связи с отменой меры пресечения в виде ареста в отношении Роберта Кочаряна. Судья-докладчик по кассационным жалобам Самвел Оганян.
Напомним, 25-го июня Апелляционный уголовный суд Армении под председательством Армена Даниеляна удовлетворил апелляционные жалобы прокурора, потерпевшего и представителя потерпевшего Седы Сафарян.
Апелляционный суд отменил решение суда общей юрисдикции Еревана об освобождении второго президента Армении Роберта Кочаряна под личное поручительство бывшего и действующего президентов Республики Арцах и решил применить в качестве меры пресечения арест. Суд удовлетворил также жалобу о прекращении судебного производства и направлении дела на рассмотрение Конституционного суда.