Արհեստական բանականություն, բլոքչեյն, «կանաչ» տեխնոլոգիաներ․ «WCIT 2019»-ում կքննարկվեն ամենաարդիական թեմաները
«WCIT 2019» -ՏՏ համաշխարհային համաժողովի ընթացքում տեղի կունենան «կայծակնային ռաունդներ» (ճեպաքննարկումներ), որոնց ընթացքում սկսնակ ձեռնարկատերերը, նորարարները և գիտնականները հնարավորություն կստանան միջազգային վենչուրային հիմնադրամներին ու աշխարհահռչակ գործարարներին ներկայացնելու իրենց գաղափարները, ներդրումներ ներգրավելու դրանց իրագործման համար։ Գաղափարները կգնահատի և 15 լավագույնները կընտրի միջազգային մասնագետներից կազմված ժյուրին։
«Իրենց շանսն օգտագործելու համար հայաստանցի և արտերկրյա ստարտափերներն արդեն կարող են գրանցվել համաժողովի պաշտոնական կայքում», - հայտարարել է ԱՏՁՄ նախագահ Ալեքսանդր Եսայանը՝ հայաստանցի և եվրոպացի լրագրողների հետ հանդիպմանը։ Հանդիպմանը մասնակցել է «WCIT 2019»-ի կազմակերպման ծրագրի տնօրեն Սյուզաննա Ազոյանը։
Երևանյան համաժողովին սպասվում է ավելի քան 2500 մասնակից՝ 70 երկրից։ ՏՏ 23-րդ համաշխարհային համաժողովի օրակարգն ընդգրկում է ոլորտի ամենաարդիական թեմաները։ ՏՏ աշխարհի առաջատարներ ու նորարարներ, գլոբալ քաղաքականության առաջնորդներ, կառավարությունների ու կորպորացիաների, սկսնակ ձեռնարկությունների ղեկավարներ, խոշոր ներդրողներ հոկտեմբերի 6-9-ին երևանյան զրույցների ընթացքում իրենց մտքերը կփոխանակեն «Սև կարապի» տեսության, «Բլոքչեյնի նորարարությունը խաչաձևվում է կապիտալի հետ», «Արհեստական բանականությունը գենոմիկայում», «Որքա՞ն «կանաչ» է Սիլիկոնյան հովիտը», «Մեքենաները հառնում են» և այլ թեմաներով։
Օրակարգի թեմաները մշակում է միջազգային հեղինակավոր մասնագետներից կազմված ավագ խորհրդատվական կոմիտեն։
«WCIT 2019»-ի ընթացքում աշխարհի տարբեր երկրներից Հայաստան ժամանող ՏՀՏ նախարարների կլոր սեղան-քննարկման թեման թվային զարգացումների կարգավորման մեխանիզմերն ու լավագույն փորձն է։
Մեկ այլ կլոր սեղանի շուրջ «խելացի» քաղաքների քաղաքապետերը կքննարկեն տեխնոլոգիաների կիրառությունն ու դրական ազդեցությունը մարդկանց առօրյայի վրա և բացասական ազդեցությունը մասնավոր կյանքի անձեռնմխելիության իրավունքի վրա։
Հայաստանի կառավարությունը ՏՏ-ն հռչակել է տնտեսության զարգացման ռազմավարական ուղղություն։
Երկրի օրենսդրությունը նպաստավոր պայմաններ է ապահովում ՏՏ ոլորտում օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների համար: Հետևողական ջանքեր են ներդրվում ոլորտում ստարտափների խթանման, բարձր տեխնոլոգիական նորարարությունների, էկոհամակարգի զարգացման ուղղությամբ: Հայաստանում շուրջ 900 ՏՀՏ ընկերություններ կան, այդ թվում՝ աշխարհում ճանաչված Picsart-ը, Renderforest-ը, Betconstruct-ը, Joomag–ը և այլն։ ՏՏ արտահանումների 45 տոկոսն ուղղվում է դեպի Միացյալ Նահանգներ և Կանադա, 25 տոկոսը՝ Եվրոպա, 11 տոկոսը՝ Ասիա և այլն։

Artificial intelligence; blockchain; “green” technologies: WCIT 2019 will explore the most up-to-date topics
The 23rd World Congress on Information Technology (WCIT 2019) in Yerevan will host three sets of “Lightning Rounds,” open to all, showcasing flash-forward technologies from start-ups, big companies, universities, and more.
The Lightning Rounds will provide an opportunity for entrepreneurs, innovators and scientists to present their ideas to international venture funds and world famous businessmen, in order to attract investments for their implementation. Fifteen ideas and startups will be selected by a jury of international specialists from submissions received from around the world. “We invite Armenian and foreign startups to register now on WCIT’s official website and submit their ideas,” UATE President Alexander Yesayan and Syuzanna Azoyan, program director of WCIT 2019, said at the meeting with Armenian and European journalists.
More than 2,500 participants from 70 countries are expected to attend WCIT 2019. The agenda will include discussion of the hottest topics in the industry. ICT industry leaders and innovators, government and global policy leaders, startups, and investors will exchange ideas in sessions such as “Black Swan,” “Innovation Meets Capital,” “Artificial Intelligence in Genomics,” “How ‘Green’ is Silicon,” “Rise of the Machines,” and many others.
WCIT 2019’s program will also feature a panel of ICT ministers from nations across the globe, who will discuss the challenges in moving toward greater delivery of and distribution of enhanced public services and their nations’ best practices in dealing with those challenges.
Another panel will feature the mayors of “smart” cities from around the world, who will discuss the use of ICT in the municipal context and explore both its positive and negative impact on people’s daily lives.
The Government of the Republic of Armenia has declared ICT a strategic goal for economic development. Armenia actively promotes the development of high-tech innovations, ecosystems, and startups, and facilitates foreign direct investment in the ICT sector. There are more than 900 ICT companies in Armenia, including Picsart, Renderforest, Betconstruct, Joomag, and others. Forty-five percent of Armenia’s ICT-related exports go to the USA and Canada, 25% to Europe, and 11% to Asia.
WCIT 2019 will be held in Yerevan on October 6-9, 2019. The Congress is hosted by Armenia with the support and under the high patronage of the Government of the Republic of Armenia. The World Congress on Information Technology (WCIT) was established by the World Information Technology and Services Alliance (WITSA). Its main organizing body is the Union of Advanced Technology Enterprises (UATE).