Ջիբրալթարի Գերագույն դատարանը «Grace 1» լցանավի կալանքը երկարացրել է մինչև օգոստսի 15-ը
Ջիբրալթարի Գերագույն դատարանը Մեծ Բրիտանիայի այդ անդրծովյան տարածքի իշխանություններին իրավունք է տրամադրել «Grace 1» լցանավի կալանքի տակ գտնվելու ժամկետը երկարացնելու ևս 30 օրով՝ մինչև օգոստոսի 15-ը, հայտնում է «Gibraltar Chronicle» թերթը:
Դատարանի վճռի մասին հրատարակությանը հայտնել է Ջիբրալթարի գլխավոր դատախազ Մայքլ Լլամսը: Սույն վճիռն, ինչպես նշում է թերթը, ընդունվել է ուրբաթ օրը կայացած կարճատև դատական լսումների ժամանակ, որոնց զանգվածային լրատվամիջոցները ներկա չեն եղել:
Դատարանն այդ որոշումը կայացրել է Իրանի իշխանությունների ներկայացուցիչների հետ Ջիբրալթարի գլխավոր նախարար Ֆաբիանո Պիկարդոյի հանդիպումից երկու օր անց, որը տեղի է ունեցել Լոնդոնում՝ Մեծ Բրիտանիայի արտաքին գործերի նախարարության շենքում։
Հենց նույն օրը Պիկարդոն այդ թեման քննարկել է նաև Մեծ Բրիտանիայի կառավարության ղեկավար Թերեզա Մեյի հետ:

Верховный суд Гибралтара продлил арест танкера Grace 1 до 15 августа
Верховный суд Гибралтара предоставил властям этой заморской территории Великобритании право продлить пребывание под арестом танкера Grace 1 еще на 30 дней, до 15 августа. Об этом сообщила в пятницу на своем сайте газета Gibraltar Chronicle.
О решении суда изданию сообщил генеральный прокурор Гибралтара Майкл Лламас. Данное решение, как отмечает газета, принято во время состоявшихся в пятницу коротких судебных слушаний, на которых не присутствовали СМИ.
Суд вынес это постановление спустя два дня после встречи главного министра Гибралтара Фабиано Пикардо с представителями властей Ирана, которая прошла в здании британского МИД в Лондоне в расчете на поиск путей по деэскалации напряженности в британо-иранских отношениях. В тот же день Пикардо обсудил данную тему и с главой британского правительства Терезой Мэй.