Թեհրանը հերքում է  Հորմուզի նեղուցում իրանական անօդաչուի ոչնչացման մասին լուրը
Թեհրանը ոչ մի անօդաչու թռչող սարք  չի կորցրել ո՛չ Հորմուզի  նեղուցում, ո՛չ էլ որևէ այլ տեղ: Այդ մասին հայտարարել է Իրանի արտաքին գործերի փոխնախարար Աբաս Արագչին՝ մեկնաբանելով ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի այն հայտարարությունները, թե ամերիկացի զինվորականները հինգշաբթի Հորմուզի  նեղուցում իրանական անօդաչու են խոցել:
«Մենք ոչ մի անօդաչու չենք կորցրել ո՛չ Հորմուզի  նեղուցում, ո՛չ էլ որևէ այլ տեղ,-  գրել է Արագչին Twitter-ի իր էջում:- Ես վախենում եմ, որ ԱՄՆ-ի (ռազմածովային ուժերի դեսանտային նավը) Boxer-ը սխալմամբ խոցել է իր անօդաչուն»:
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել է Թրամփը, ԱՄՆ-ի ռազմածովային ուժերի Boxer դեսանտային նավը հինգշաբթի Հորմուզի  նեղուցում խոցել է Իրանի անօդաչու, որը, զինվորական հրամանատարության վարկածով՝ շատ է մոտեցել նավին, նաև  «սպառնացել է նավի և նրա անձնակազմի անվտանգությանը»:

В Тегеране опровергли уничтожение иранского беспилотника в Ормузском проливе
Тегеран не терял ни одного беспилотного летательного аппарата (БПЛА) ни в Ормузском проливе, ни где-либо еще. Об этом заявил замглавы МИД Ирана Аббас Арагчи, комментируя заявления президента США Дональда Трампа о том, что американские военные сбили в четверг в Ормузском проливе иранский БПЛА.
"Мы не потеряли ни одного беспилотника ни в Ормузском проливе, ни где-либо еще, - написал Арагчи в пятницу в своем Twitter. - Я боюсь, что [десантный корабль ВМС] США Boxer по ошибке сбил свой беспилотник".
Как сообщил ранее Трамп, универсальный десантный корабль ВМС США Boxer сбил в Ормузском проливе в четверг БПЛА Ирана, который, по версии военного командования, подлетел к нему слишком близко. По словам президента, иранский аппарат "игнорировал многочисленные сигналы" не приближаться к кораблю, а также "угрожал безопасности корабля и его экипажа".