Որոշ մարդիկ անցյալում կարծել են, որ օրենքից վեր են. Պյոտր Սվիտալսկի
Այն, ինչ անցած տարվա ընթացքում տեղի է ունեցել Հայաստանում, շատ կարևոր է։ Այդ ամենի ժառանգությունը պետք է պաշտպանել, այսօր տեղի ունեցած հրաժեշտի մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց Հայաստանում ԵՄ դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին։
«Շատ դրական երևույթներ են տեղի ունեցել։ Նախևառաջ՝ շատ հստակ առաջընթաց դեպի ժողովրդավարություն։ Առաջին քայլը միշտ լավ ընտրություններն են։ Հայաստանը վերջին ընտրություններով ժողովրդավարական զարգացման աննախադեպ մակարդակ է ապահովվել։ Կարող եք հպարտանալ», - նշեց դեսպանը։
Անդրադառնալով կոռուպցիայի դեմ պայքարին՝ Պյոտր Սվիտալսկին ընդգծեց, որ Հայաստանն այս ոլորտում ևս հստակ քաղաքական կամք է ցուցաբերել և պետք է կարողանա այն պահպանել։
«Անպատժելիության զգացումը վերացել է։ Որոշ մարդիկ անցյալում կարծել են, որ օրենքից վեր են։ Կարծում եմ՝ շարքային քաղաքացիները մեծապես գնահատում են, որ ձերբազատվել են այդ զգացողությունից, որ արտոնյալ մարդիկ կան», - նշեց ԵՄ դեսպանը։

В прошлом некоторые люди считали себя выше закона – Петр Свитальский
То, что произошло в течение прошлого года в Армении, – очень важно и это наследие необходимо защищать, заявил сегодня на пресс-конференции глава делегации ЕС в Армении, посол Петр Свитальский.
«Произошло много положительных явлений. Прежде всего, достигнут четкий прогресс в продвижении демократии. Первый шаг – это всегда хорошие выборы. Армения на последних выборах обеспечила беспрецедентный уровень демократического развития. Можете гордиться», - сказал он.
Касаясь борьбы с коррупцией, Петр Свитальский подчеркнул, что Армения проявила в этой сфере четкую политическую волю и должна суметь сохранить ее.
«Чувство безнаказанности исчезло. В прошлом некоторые люди считали, что они выше закона. Думаю, для рядовых граждан очень важно, что они избавились от ощущения, что есть привилегированные люди», - отметил посол ЕС.