Որոշ մարդիկ անցյալում կարծել են, որ օրենքից վեր են. Պյոտր Սվիտալսկի
Այն, ինչ անցած տարվա ընթացքում տեղի է ունեցել Հայաստանում, շատ կարևոր է։ Այդ ամենի ժառանգությունը պետք է պաշտպանել, այսօր տեղի ունեցած հրաժեշտի մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց Հայաստանում ԵՄ դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին։
«Շատ դրական երևույթներ են տեղի ունեցել։ Նախևառաջ՝ շատ հստակ առաջընթաց դեպի ժողովրդավարություն։ Առաջին քայլը միշտ լավ ընտրություններն են։ Հայաստանը վերջին ընտրություններով ժողովրդավարական զարգացման աննախադեպ մակարդակ է ապահովվել։ Կարող եք հպարտանալ», - նշեց դեսպանը։
Անդրադառնալով կոռուպցիայի դեմ պայքարին՝ Պյոտր Սվիտալսկին ընդգծեց, որ Հայաստանն այս ոլորտում ևս հստակ քաղաքական կամք է ցուցաբերել և պետք է կարողանա այն պահպանել։
«Անպատժելիության զգացումը վերացել է։ Որոշ մարդիկ անցյալում կարծել են, որ օրենքից վեր են։ Կարծում եմ՝ շարքային քաղաքացիները մեծապես գնահատում են, որ ձերբազատվել են այդ զգացողությունից, որ արտոնյալ մարդիկ կան», - նշեց ԵՄ դեսպանը։

What happened in Armenia last year is very important, outgoing EU ambassador to Armenia Piotr Switalski told the reporters today.
“Very positive phenomena took place. First of all a clear progress toward the democracy took place. The first step were good elections. With the latest elections Armenia has ensured unprecedented level of democratic development. You may be proud of it,” the ambassador said.
Referring to the fight against corruption Switalski stressed that Armenia has displayed a clear political will and must be able to preserve it.
“The feeling of impunity has eliminated. Previously some people though that they are above law. I think common citizens greatly appreciated that they have got rid of the feeling that there are privileged people,” the diplomat said.