ԵՄ-ն պատրաստ է չափելի ֆինանսական օգնություն տրամադրել դատաիրավական բարեփոխումների գործընթացին. Սվիտալսկի
22/07/2019 11:48
Եվրամիությունը շատ հստակ աջակցությամբ է հանդես ելկել Հայաստանում դատաիրավական բարեփոխումների նկատմամբ, ադ աջակցությունը տարբեր մակարդակներում ներկայացվել է մեր հայ գործընկերենրին, այսօր տեղի ունեցած հրաժեշտի մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց Հայաստանում ԵՄ դեսպան Պյոտր Սվիտալսին։
«ԵՄ-ն վստահաբար միտված է Հայաստանում դատաիրավական բարեփոխումների՝ հայկական կողմի ջանքերի իրականացմանը։ Իսկապես անկախ, մաքուր, անբիծ, արդյուանվետ դատական համակարգ ստեղծելու ճանապարհին մենք պատրաստ ենք քաղաքական և ֆինանսական աջակցություն և խորհրդատվություն ապահովել։ ԵՄ-ն պատրաստ է չափելի ֆինանսական օգնություն տրամադրել դատաիրավական բարեփոխումների գործընթացին։ Այս հարցը քննարկվել է մի քանի օր առաջ, քննարկումները չափազանց կառուցողական են եղել։ Մենք խոսում ենք ուղիղ աջակցության և բազմամիլիոնանոց աջակցության ծրագրի մասին, որն ընդլայնվում է դեպի ապագա՝ գալիք 3-4 տարվա համար», - ասաց դեսպանը։
Պյոտր Սվիտալսկին նկատեց, որ ԵՄ-ն բարեփոխումների որևէ մոդել չի պարտադրում, բայց պատրաստ է ուժեր մոբիլիզացնել, կիսվել անդամ երկրների փորձով՝ յուրաքանչյուր ոլորտում, որտեղ կարիքը կզգացվի։

EU ready to provide measurable assistance for legal-judicial reforms in Armenia: outgoing EU ambassador
22/07/2019 12:01
The EU has come up with clear support to Armenia’s reforms in legal-judicial sector, the outgoing EU ambassador to Armenia Piotr Switalski said at a news conference today, adding that the EU has supported its Armenian partners on all the levels.
“The EU is truly aimed to support Armenia’s efforts in implementation of reforms in judicial-legal sector. We are really ready to ensure political, financial assistance and consultation on the way of creation clean, independent judicial system. The EU is ready to provide measurable financial assistance to the process of these reforms. The issue was discussed few days ago. The discussion was very constructive. We are speaking about direct assistance and a multi-million assistance program which is being extended for the upcoming 3-4 years,” the ambassador said.
Switalski said that the EU is not demanding any model of reforms but is ready to mobilize forces, to share experience.