ԵՄ-ն պատրաստ է չափելի ֆինանսական օգնություն տրամադրել դատաիրավական բարեփոխումների գործընթացին. Սվիտալսկի
22/07/2019 11:48
Եվրամիությունը շատ հստակ աջակցությամբ է հանդես ելկել Հայաստանում դատաիրավական բարեփոխումների նկատմամբ, ադ աջակցությունը տարբեր մակարդակներում ներկայացվել է մեր հայ գործընկերենրին, այսօր տեղի ունեցած հրաժեշտի մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց Հայաստանում ԵՄ դեսպան Պյոտր Սվիտալսին։
«ԵՄ-ն վստահաբար միտված է Հայաստանում դատաիրավական բարեփոխումների՝ հայկական կողմի ջանքերի իրականացմանը։ Իսկապես անկախ, մաքուր, անբիծ, արդյուանվետ դատական համակարգ ստեղծելու ճանապարհին մենք պատրաստ ենք քաղաքական և ֆինանսական աջակցություն և խորհրդատվություն ապահովել։ ԵՄ-ն պատրաստ է չափելի ֆինանսական օգնություն տրամադրել դատաիրավական բարեփոխումների գործընթացին։ Այս հարցը քննարկվել է մի քանի օր առաջ, քննարկումները չափազանց կառուցողական են եղել։ Մենք խոսում ենք ուղիղ աջակցության և բազմամիլիոնանոց աջակցության ծրագրի մասին, որն ընդլայնվում է դեպի ապագա՝ գալիք 3-4 տարվա համար», - ասաց դեսպանը։
Պյոտր Սվիտալսկին նկատեց, որ ԵՄ-ն բարեփոխումների որևէ մոդել չի պարտադրում, բայց պատրաստ է ուժեր մոբիլիզացնել, կիսվել անդամ երկրների փորձով՝ յուրաքանչյուր ոլորտում, որտեղ կարիքը կզգացվի։

ЕС готов предоставить измеримую финансовую помощь для судебно-правовых реформ – Петр Свитальский
Евросоюз выступил с четкой поддержкой судебно-правовых реформ в Армении и на различных уровнях представил эту поддержку нашим армянским коллегам, заявил сегодня на прощальной пресс-конференции глава делегация ЕС в Армении, посол Петр Свитальский.
«ЕС поддерживает усилий армянской стороны, направленные на реализацию судебно-правовых реформ. Мы готовы обеспечить политическую и финансовую поддержку на пути создания действительно независимой, незапятнанной, эффективной судебной системы. ЕС готов выделить измеримую финансовую помощь процессу судебно-правовых реформ. Этот вопрос обсуждался несколько дней назад, обсуждения были чрезвычайно конструктивными. Мы говорим о прямой поддержке и программе многомиллионной помощи, которая расширится в будущем и предусмотрена на ближайшие 3-4 года», - сказал посол.
Петр Свитальский отметил, что ЕС не навязывает какую-либо модель реформ, но готова мобилизоваться, поделиться опытом стран-членов в любой сфере, где чувствуется необходимость.