Թրամփը Նեթանյահուին շնորհավորել է Իսրայելի վարչապետի պաշտոնում գտնվելու ռեկորդային ժամկետի առիթով
Ամերիկավի առաջնորդ Դոնալդ Թրամփը կիրակի շնորհավորել է Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուին վարչապետի պաշտոնում գտնվելու ռեկորդային ժամկետի առիթով:
«Շնորհավորում եմ Բիբի (Բենյամին) Նեթանյահուին Իսրայելի վարչապետի պաշտոնում ռեկորդային ժամկետով գտնվելու համար», - գրել է Թրամփը Twitter-ի իր էջում։
ԱՄՆ նախագահը նաև նշել է, որ Նեթանյահուի ղեկավարման ընթացքում Իսրայելը դարձել է տեխնոլոգիական կենտրոն և ունի համաշխարհային կարգի տնտեսություն։
«Ամենակարևորն այն է, որ դուք ղեկավարում եք Իսրայելը՝ պահպանելով հավատրամությունը դեմոկրատիայի արժեքներին, ազատությանը և հավասար հնարավորություններին, որոնք հարգում և կիսում են մեր երկու երկրները», - ասել է Թրամփը։
Շաբաթ օրը 69-ամյա Նեթանյահուն գերազանցեց հրեական պետության հիմնադիր հոր՝ Դավիթ Բեն-Գուրիոնի ռեկորդը վարչապետի պաշտոնում գտնվելու ժամկետով։ Նա Իսրայելի անփոփոխ վարչապետն է 2009 թվականի մարտի 31-ից։ Մինչ այդ գլխավորել է երկրի կառավարությունը 1966-1999թթ.-ին։ Հուլիսի 20-ի դրությամբ նա վարչապետի պաշտոնն ընդհանուր առմամբ զբաղեցնում է 4876 օր կամ ավելի քան 13 տարի։
Հաջորդ խորհրդարանական ընտրությունները երկրում նշանակված են սեպտեմբերի 17-ին։ Դրանք ժամանակակից Իսրայելի պատմության մեջ առաջին կրկնակի ընտրություններն են, ինչը պայմանավորված է նրանով, որ Նեթանյահուն չկարողացավ ձևավորել կայուն կառավարական կոալիցիա նախորդ ընտրությունների արդյունքներով, որոնք տեղի են ունեցել ապրիլին։

Трамп поздравил Нетаньяху с рекордным сроком пребывания на посту премьера Израиля
Президент США Дональд Трамп в воскресенье поздравил премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху с рекордным сроком пребывания на посту главы правительства этой страны.
"Поздравляю Биби (Биньямина - прим. ТАСС) Нетаньяху с рекордным сроком пребывания на посту премьер-министра в истории Израиля", - написал Трамп на своей странице в Twitter.
Президент США также отметил, что при лидерстве Нетаньяху Израиль стал технологическим центром и экономикой мирового класса. "Самое важное, что вы (Нетаньяху - прим. ТАСС) руководите Израилем, сохраняя приверженность ценностям демократии, свободы и равных возможностей, которые чтят и разделяют оба наших государства", - указал Трамп.
В субботу 69-летний Нетаняху превзошел рекорд отца-основателя еврейского государства Давида Бен-Гуриона по продолжительности нахождения в премьерском кресле. Он является премьером Израиля бессменно с 31 марта 2009 года. До этого он возглавлял правительство страны с 1996 по 1999 год. Всего по состоянию на 20 июля он занимает должность премьер-министра еврейского государствам 4876 дней, или более 13 лет.
Следующие парламентские выборы в стране назначены на 17 сентября. Они являются первыми в истории современного Израиля повторными выборами, что вызвано тем, что Нетаньяху не смог сформировать устойчивую правительственную коалицию по итогам предыдущих выборов, состоявшихся в апреле.