Ֆրանսիայի նախագահն ու վարչապետը նախատեսում են փոխել կառավարության կազմը
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանունել Մակրոնը և երկրի վարչապետ Էդուար Ֆիլիպը կարող են սեպտեմբերին կառավարության կազմում փոփոխություններ կատարել: Այդ մասին երկուշաբթի հայտնել է «Le Parisien» թերթը։
«Թե՛ նախագահը, թե՛ վարչապետն իրենց հաշիվ են տալիս, որ անհրաժեշտ է փոփոխություններ կատարել նախարարների կաբիենտում: Դա պարտադիր պայման է, որպեսզի նոր եռանդ հաղորդվի բարենորոգումների իրականացման գործընթացին», - թերթին ասել է Ելիսեյան պալատի խորհրդականներից մեկը:
Մանտինիոնի պալատի ներկայացուցիչը հայտնել է, որ վարչապետը, «ոգեշնչված է կառավարության ուղեգծի մասին՝ հունիսի 12-ի իր ելույթից»:
«Նա մտադիր է նոր ուժեր տալով կառավարությանը, ակտիվացնել դրա գործունեությունն ու հաջողության հասնել մի ամբողջ շարք ուղղություններում», - նշել է աղբյուրը:

Президент и премьер Франции планируют поменять состав правительства
Президент Франции Эмманюэль Макрон и премьер-министр страны Эдуар Филипп могут произвести изменения в составе правительства в сентябре. Об этом сообщает в понедельник газета Le Parisien со ссылкой на сведения советников глав государства и правительства без указания их фамилий.
"И президент, и премьер в полной мере отдают себе отчет в том, что необходимо произвести перемены в кабинете министров. Это обязательное условие для того, чтобы придать новую энергию процессу проведения реформ", - заявил изданию один из советников Елисейского дворца.
Представитель Матиньонского дворца сообщил, что премьер-министр, "вдохновленный успехом своей речи от 12 июня о курсе правительства, активно работает со своим ближайшим окружением над вопросом изменения состава правительства".
"Он намерен, придав таким образом правительству новые силы, активизировать его действия и добиться успеха по целому ряду направлений", - отметил источник.