Հայաստանում թուրքական անասնաբուժական դեղեր չեն վաճառվում, Վիետնամից խոզի միս չի ներկրվում. ՍԱՊԾ
Մսամթերքի շուկայում հանրապետության մակարդակով լայնածավալ վերահսկողական աշխատանքներ են իրականացվում։ Ինչ վերաբերում է կոնկրետ Խորենացու (ԳՈՒՄ-ի - խմբ.) շուկային, ապա այնտեղ այլևս չկա մի տաղավար, որտեղ սառնարան չլինի, և մսամթերքի վաճառքի սանիտարահիգիենիկ նորմերը չպահպանվեն։ Շուկան պարբերական ստուգումների գոտում է, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում այս մասին ասաց Սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետ Անուշ Հարությունյանն՝ անդրադառնալով երեկվանից մամուլում շրջանառվող տեղեկություններին, որ վերոնշյալ շուկայում բրուցելոզի հետևանքով սատկած անասունի միս է վաճառվում։
Մեր զրուցակցի խոսքով՝ նման անպատասխանատու և չհիմնավորված հայտարարություններ հնչեցնող անձը՝ ֆերմեր Տիգրան Եղոյանը, ով նաև պնդել էր, որ ականատես է եղել անկած ձիու մսի՝ երշիկի արտադրամաս ուղարկելու գործընթացին, անջատել է հեռախոսը և ՍԱՊԾ բոլոր ջանքերը, վերջնիս հետ կապ հաստատելու և լրացուցիչ պարզաբանումներ ստանալու, ապարդյուն են անցնում։
«Կարծում եմ՝ նա պետք է որոշակի բացատրություններ տա իր հայտարարությունների վերաբերյալ։ Հակառակ ֆերմերի պնդումների՝ Հայաստանում թուրքական արտադրության անասնաբուժական դեղեր չեն վաճառվում, ՀՀ Վիետնամից խոզի միս չի ներկրվում, 50 տոկոս վարակվածության մասին խոսք լինել չի կարող, վերահսկողության խստացումից հետո էլ այդ թիվը 5 տոկոսը չի գերազանցում», - նշեց նա։
Անուշ Հարությունյանը հիշեցրեց՝ իրենք գործողություններ իրականացնում ենք բողոքների հիման վրա և իրենց ստուգումների ծրագրի շրջանակներում։
«Իսկ բողոքներ, որ ինչ-որ մեկը հիվանդ անասունի միս է գնել և այս կամ այն հիվանդությամբ վարակվել, մենք չենք ունեցել։ Իհարկե, բողոքներ եղել են, որ միսը հին է եղել կամ, ասենք, խոզի մսի փոխարեն տավարի միս են վաճառել, բայց հայտարարություններ անել, որ հանրապետության բոլոր շուկաներում բրուցելոզով հիվանդ միս է տարածված, մեծ պատասխանատվություն է», - ասաց մեր զրուցակիցը։
Անուշ Հարությունյանը միաժամանակ տեղեկացրեց, որ մսամթերքի շուկայում ստուգումները ցույց են տվել՝ վիճակը բավականին բարվոք է, հատկապես՝ Կապանի և Մեղրիի մսի շուկաներում։ Գյումրու մսի շուկայում վերջերս ի հայտ եկած բազմաթիվ խնդիրներն էլ վերացնելու համար տնտեսվարողներին մինչև հուլիսի 25-ն է ժամանակ տրվել։
«Այսքանով հանդերձ՝ մի բան հստակ է. քանի դեռ երկրում չի իրականացվել համարակալում, և մենք չենք վերահսկում անասունների հոտերի տեղաշարժը, կարող են մսի որակի հետ խնդիրներ արձանագրվել։ Հարցը կարգավորելու նպատակով այս տարվա օգոստոսի 1-ից հանրային սննդի բոլոր օբյեկտներում միայն սպանդանոցային ծագման միս պետք է լինի, իսկ ահա 2020 թվականի հունվարի 15-ից բացառապես սպանդանոցային ծագման միս պետք է իրացվի բոլոր վաճառակետերում», - եզրափակեց Անուշ Հարությունյանը։

В Армении не продаются ветеринарные препараты турецкого производства, из Вьетнама свинина не импортируется – Инспекционный орган по безопасности пищевых продуктов
Широкомасштабные работы по контролю рынка мясной продукции осуществляются на республиканском уровне. Что касается конкретно рынка на ул. Хоренаци (рынок ГУМ – ред.), то здесь больше нет павильонов, где не было бы холодильников и не соблюдались бы санитарно-гигиенические нормы продажи мясной продукции. Рынок периодически проверяется, заявила в беседе с корреспондентом Aysor.am начальник отдела информации и по связям с общественностью Инспекционного органа по безопасности пищевых продуктов Ануш Арутюнян, касаясь муссируемых со вчерашнего дня в прессе сведений, что на вышеупомянутом рынке продается мясо от убоя животных, зараженных бруцеллезом.
По словам Арутюнян, выступающий с подобными безответственными и необоснованными заявлениями – фермер Тигран Егоян, который также утверждает, что был свидетелем процесса, когда мясо падшей от болезни лошади было отправлено в цех по производству колбасы, отключил телефон. Все усилия Инспекционного органа по безопасности пищевых продуктов связаться с ним и получить дополнительное объяснение – были тщетными.
«Считаю, что он должен дать объяснение относительно своих заявлений. В противовес утверждениям фермера, в Армении не продаются ветеринарные препараты турецкого производства, из Вьетнама не импортируется свинина, о 50% заражения не может быть речи, после ужесточения контроля эта цифра не превышает 5%», - сказала она.
Ануш Арутюнян также отметила, что ведомство осуществляют свою деятельность на основании жалоб и в рамках предусмотренных проверок.
«А жалоб о том, что кто-то купил мясо больного животного и заразился той или иной болезнью, мы не получали. Конечно, были жалобы, что мясо было старое или, к примеру, вместо свинины продавали говядину, но делать заявления, что на всех рынках республики продается мясо больных бруцеллезом животных – большая ответственность», - заявила Ануш Арутюнян.
Она также сообщила, что проверки на рынке мясной продукции продемонстрировали, что ситуация довольно хорошая, особенно на рынке мяса в Капане и Мегри. На мясном рынке в Гюмри недавно были выявлены многочисленные проблемы, для устранения которых хозяйствующим субъектам предоставлено время до 25 июля.
«Вместе со всем этим, ясно одно, что пока в стране не осуществлена идентификация крупного рогатого скота, и мы полностью не контролируем движение поголовья, с качеством мяса могут быть проблемы. Для урегулирования вопроса с 1-го августа этого года во всех объектах общественного питания должно быть только мясо убойных животных, а с 15-го января 2020 года во всех торговых точках должно продаваться исключительно мясо убойных животных», - резюмировала Ануш Арутюнян