2019-ի առաջին կիսամյակում հանցագործությունները աճել են 1007 դեպքով. Ոստիկանության շտաբի պետ
Ըստ վիճակագրական տվյալների՝ ընթացիկ տարվա առաջին կիսամյակում հանցագործությունները աճել են 1007 դեպքով, ինչը մեծամասամբ պայմանավորված է գողությունների թվի ավելացմամբ, ոստիկանության 2019 թվականի առաջին կիսամյակի օպերատիվ-ծառայողական գործունեության արդյունքներն ամփոփելիս ասաց ոստիկանության շտաբի պետ Արմեն Ղուկասյանը։
Նա միաժամանակ շեշտեց, որ վերջին տարվա ընթացքում էականորեն մեծացել է քաղաքացիների՝ ոստիկանության նկատմամբ վստահության մակարդակը, ինչն աննախադեպ է։
«Հանցագործություններրի դեպքերի աճ վրա որոշակիորեն ազդել է նաև համաներված անձանց կողմից հանցագործությունների կատարումը։ Նրանցից յուրաքանչյուրը 2-ից ավելի հանցագործություն է կատարել՝ սպանության փորձեր, ավազակության դեպքեր, առողջությանը վնաս պատճառելու, թմրամիջոցներ իրացնելու և կողոպուտի դեպքեր», - նշեց բանախոսը։
Արմեն Ղուկասյանը նկատեց, որ 253-ով աճել է նաև ծանր հանցագործությունների թիվը, այդ թվում՝ կաշառքի, սպանությունների, տրանսպորտային միջոցներ առևանգելու դեպքերով։
«Հանցագործությունների կեսից ավելին սեփականության դեմ ուղղված են։ Բայց, կոպիտ ասած, ավելի լավ է գողանան, քան սպանեն», - նշեց ոստիկանության շտաբի պետը։

Number of crimes grows by 1,007 in first quarter of 2019
The number of crimes in the first quarter of the running year has grown by 1,007 agreed with the growing number of thefts, head of police headquarters Armen Ghukasyan told at a news conference today.
He also stressed that the trust of people toward the police has essentially grown. He said it is an unprecedented situation.
“The growth in the number of crimes is agreed with the conduction of crimes by paroled. Each of them conducted more than 2 crimes – murder attempts, hooliganism, harm to health, drug sale, robbery,” Ghukasyan said.
He also stressed that the number of grave crimes has grown by 253 including cases of bribes, murders, hijacking.
“Part of the crimes are the ones against people’s property, but, roughly speaking, it is better for them to rob than kill,” the police official said.