Կոռուպցիայի արատավոր երևույթը մինիմալի է հասցվել կամ վերացել է. Ոստիկանապետ
Հանցագործության դեմ պայքարում ոստիկանության ընտրած մարտավարության արդյունքում բացահայտումների մասով գրանցվել է կայուն աճ, ոստիկանության 2019 թվականի առաջին կիսամյակի օպերատիվ-ծառայողական գործունեության արդյունքներն ամփոփելիս ասաց ոստիկանության շտաբի պետ Արմեն Ղուկասյանը։
«Հաշվետու ժամանակամիջոցում կիսով չափ ավելի են բացահայտվել, այսպես կոչված, «մեռյալ գործերը»։
Ինչ վերաբերում է կոռուպցիայի դեմ ոստիկանության պայքարին, իրավապահներին գնալով ավելի ու ավելի բարդ է լինում նման դեպքեր բացահայտելը։ Բայց պայքարն անշրջելի է», - նշեց նա։
ՀՀ ոստիկանապետ Վալերիյ Օսիպյանն իր հերթին ասաց, որ այդ արատավոր երևույթը մինիմալի է հասցվել կամ վերացել է։
Ոստիկանության շտաբի պետի խոսքով՝ հաշվետու ժամանակահատվածում առգրավվել է 320 միավոր հրազեն, այն դեպքում, երբ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում առգրավվել էր 314 միավոր զենք։
Անդրադառնալով ոստիկանության անձնակազմի և կառուցվածքային հարցերին՝ բանախոսը նկատեց, որ ընթացիկ տարում աշխատանքից ազատվել է 16 ծառայող, 151-ով ավելացել է համակարգ ընդունվածների թիվը։
Ինչ վերաբերում է պարգևատրումներին, ապա Արմեն Ղուկասյանի խոսքով՝ դրանց նպատակն է մոտիվացնել ծառայողներին իրենց գործուն աջակցությունը ցուցաբերելու հանցագործությունների բացահայտմանը։

Corruption brought to minimum: police chief
The Armenian police has registered a stable growth in revelations due to the selected strategy, head of police headquarters Armen Ghukasyan told the reporters today, summing up the first quarter of 2019.
“For the reported period we have revealed the so-called “dead cases”. As to the fight against corruption the revelation of the cases is gradually becoming more difficult, but the fight is inevitable,” he noted.
Police chief Valeriy Osipyan said that this ill phenomenon has been brought to minimum and almost eliminated.
Police headquarters chief also said that during the reported period 320 units of weapons have been seized against 314 of the same span of the past year.
Referring to the police staff and structure issues, Ghukasyan said during the running year 16 police servicemen have been dismissed, another 151 have been involved in the service.