Պերուում Ուբինաս հրաբխի շրջանից կտարհանեն բնակչությանը
Ուբինասի քաղաքապետ Իսաակ Թոլան ասել է, որ հինգշաբթի կսկսվի բնակիչների տարհանումը համանուն հրաբխի մոտ գնտվող բնակելի կետերից, հայտնում է «Andina» գործակալությանը։
«Այս անգամ Ուբինաս հրաբուխը մեծ քանակությամբ մոխիր է ժայթքում, իսկ երեկ հրաբուխը շիկացած քարեր է ժայթքել, ինչը վախեցրել է բնակչությանը, որը սկզբում չէր ցանկանում տարհանվել», - քաղաքապետի խոսքերը մեջբերում է գործակալությունը։
Տարհանման գործընթացը տեղի կունենա փուլ առ փուլ, հինգշաբթի կտարհանվեն առաջին 500 հոգին, որոնք ապրում են հրաբխին ամենամոտ բնակավայրում, տեղեկացնում է գործակալությունը։
Պերուի իշխանություններն արտակարգ դրություն են մտցրել երկրի երեք դեպարտամենտներում Ուբինաս հրաբխի ակտիվանալու պատճառով։ Նախագահի և նախարարների խորհրդի հրամանագրի համաձայն՝ արտակարգ դրություն է հայտարարվել Մոկեգուա, Արեկիպա և Թաքնա դեպարտամենտներում։

В Перу начнут эвакуацию населения в районе вулкана Убинас
Мэр района Убинас Исаак Тола заявил, что в четверг начнется эвакуация жителей из населенных пунктов, расположенных вблизи одноименного вулкана, передает агентство Andina.
"На этот раз вулкан Убинас извергает пепел в больших количествах, а вчера вулкан выбросил раскаленные камни, что напугало население, которое изначально не желало эвакуироваться", - приводит агентство слова мэра.
Процесс эвакуации будет проходить поэтапно, в четверг будут эвакуированы первые 500 человек, живущие ближе всего к вулкану, сообщает агентство.
Власти Перу ввели чрезвычайное положение в трёх департаментах страны из-за активности вулкана Убинас.
Согласно указу президента и совета министров, ЧП объявлено в департаментах Мокегуа, Арекипа и Такна на 60 дней. Данный режим означает, что все органы власти должны быть готовы к принятию оперативных мер для предотвращения негативных последствий от действия вулкана.