Հայ-վրացական հարաբերություններն այսօր կարիք ունեն բովանդակային լրացումների. Փորձագետ
Հայ-վրացական հարաբերություններն այսօր բովանդակային լրացումների և վերամեկնարկի կարիք ունեն, Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց «Հայացք» վերլուծական կենտրոնի փորձագետ Հերմինե Մխիթարյանը՝ անդրադառնալով ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի՝ Վրաստան կատարած պաշտոնական այցին:
«Ավելորդ է ասել, թե ինչպիսի նշանակություն ունեն հայ-վրացական հարաբերությունները թե՛ հայերի, թե՛ վրացիների համար: Սակայն այսօր միջպետական հարաբերությունների մակարդակը ոչ լիարժեք է արտացոլում այդ կարևորությունը և նշանակությունը: Անշուշտ, հայ-վրացական հարաբերություններն այսօր բովանդակային լրացումների և վերամեկնարկի կարիք ունեն: Ցանկալի կլիներ, որ արտգործնախարարի այս այցի շրջանակում հայկական կողմը հանդես գար նման նախաձեռնությամբ, սակայն արդեն կայացած հանդիպումներից, այդ թվում՝ թե՛ Վրաստանի վարչապետի, թե՛ ԱԳ նախարարի, ինչպես նաև արված հայտարարություններից ու ճեպազրույցից, պարզ է դառնում, որ նման հարցերը բացակայում են օրակարգից: Չնայած Հայաստանի իշխանությունները հայտարարությունների մակարդակով շատ են կարևորում Վրաստանի հետ հարաբերությունները՝ ակտիվ փոխայցեր ու շփումներ կան, սակայն դրանցում բովանդակային փոփոխություն ու էական առաջընթաց չի երևում», - նշեց փորձագետը:
Հերմինե Մխիթարյանի կարծիքով՝ առկա խնդիրները հայ-վրացական հարաբերություններում հեշտ է լուծել՝ քաղաքական կամքի և հետևողականության պարագայում:
«Այո, մենք տարբեր ինտեգրացիոն գործընթացներում ենք, բայց արդյոք քաղաքական կամքի առկայության պարագայում հնարավոր չէ փոխադարձության սկզբունքով հասնել ինտեգրացիոն գործընթացներից բխող հնարավորինս շահավետ պայմանների ձեռքբերման: Նույն կերպ և միջազգային կազմակերպություններում հայտարարությունների և քվեարկությունների դեպքում և այլն: Մենք ունենք հնարավորություն երկկողմ հարաբերությունները բերելու նոր, ռազմավարական մակարդակի և պիտի աշխատենք այդ ուղղությամբ», - ամփոփեց խոսքը Մխիթարյանը:

Армяно-грузинские отношения сегодня нуждаются в содержательном дополнении и рестарте – эксперт
Армяно-грузинские отношении сегодня нуждаются в содержательном дополнении и рестарте, заявила в беседе с корреспондентом Aysor.am эксперт Аналитического центра прикладной политики и исследований «Айацк» («Взгляд») Эрмине Мхитарян, касаясь официального визита главы МИД Армении Зограба Мнацаканяна в Грузию.
«Излишне говорить о том, какое значение имеют армяно-грузинские отношения и для армян, и для грузин. Однако сегодня уровень межгосударственных отношений отражает эту важность и значение не полностью. Безусловно, армяно-грузинские отношения сегодня нуждаются в содержательном дополнении и рестарте. Было бы желательным, чтобы армянская сторона выступила с подобной инициативой в рамках этого визита министра иностранных дел, однако из уже состоявшихся встреч, в том числе и с премьер-министром Грузии, и с главой МИД, а также озвученных заявлений и брифингов, становится ясно, что подобные вопросы в повестке отсутствуют. Несмотря на то, что власти Армении на уровне заявлений придают большую важность отношениям с Грузией, активные визиты и контакты, содержательных изменений и существенного прогресса, тем не менее, не видно», - отметила эксперт.
По мнению Эрмине Мхитарян, в случае проявления политической воли и последовательности можно легко решить существующие в армяно-грузинских отношениях проблемы.
«Да, мы находимся в разных интеграционных структурах, но разве при наличии политической воли нельзя достичь по принципу взаимности наиболее выгодных условий, вытекающих из интеграционных процессов. То же самое относится и к заявлениям, и голосованию в международных организациях. У нас есть возможность поднять двусторонние отношении на новый стратегический уровень и мы должны работать в этом направлении», - резюмировала эксперт.