Դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը անօրինական է. Փաստաբանը պահանջներ է ներկայացրել իրավապահներին
26/07/2019 12:40
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի աշխատասենյակը քննչական գործողությունն իրականացնելու ընթացքում կնիքված է եղել, և դատավորը ինչ-որ պահի չի կարողացել մուտք գործել այնտեղ, այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց Գրիգորյանի փաստաբան Գեորգի Մելիքյանը՝ ցուցադրելով այդ մասին վկայող մի լուսանկար։
Դավիթ Գրիգորյանը, հիշեցնենք, Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների գործով դատավորն է, որը որոշել էր կասեցնել նախկին պաշտոնյաների վերաբերյալ քրեական գործի վարույթը և ուղարկել Սահմանադրական դատարան՝ վիճահարույց հարցերի պատասխաններ ստանալու համար։ Բացի այդ, հենց այս դատավորի որոշմամբ էր Քոչարյանը ազատվել կալանքից։
Փաստաբանն ասաց, որ պահանջել են ներկայացնել դատարանի որոշում, որի հիման վրա կնիքվում է դատավոր Գրիգորյանի աշխատասենյակը ու նրան արգելվում է մուտք գործել աշխատասենյակ, սակայն նման որոշում չի ներկայացվել։
«Քննիչը խուզարկության ներկայանալիս ուղղակի ձևով պահանջել է, որ դատավորը հեռանա, քանի որ նա չի մասնակցելու քննչական գործողությանը։ Մենք առարկել ենք, ասել, որ աշխատասենյակի բանալին գտնվում է դատավորի մոտ, հետևաբար այն չենք ներկայացնի, որից հետո քննիչը ինչ-որ անձանց հետ խոսեց հեռախոսով, հետո ներկայացավ, ասաց, որ դատավորին թույլ են տվել մասնակցել խուզարկությանը, սակայն փաստաբանին՝ ոչ։ Մենք պահանջել ենք արձանագրել այդ ամենը, ինչը արվել է», - ներկայացրեց փաստաբանը։
Մելիքյանը նշեց, որ քննիչին թույլատրվել է կատարել խուզարկություն երկու՝ դատավորի ու նրա օգնականի աշխատասենյակներում, սակայն քննիչը առանց դատարանի որոշման կատարել է խուզարկություն դատարանի նիստերի քարտուղարի և գործավարի աշխատասենյակներում։
«Հատկանշական է, որ կրիչներն ու փաստաթղթերը առգրավել են հենց այդ աշխատասենյակից, այսինքն՝ անօրինական», - նշեց փաստաբանը։
Նկատենք, որ քրեական գործը, որով դատավոր Դավիթ Գրիգորյանը առայժմ կասկածյալ է, պաշտոնեական կեղծիքի փաստի առթիվ է հարուցվել։ Հաղորդում տված անձը Սերգո Փանոսյանն է, սակայն նախաքննական մարմինը դեռևս այս տարվա փետրվարի 18-ին որոշել էր այդ հաղորդման հիման վրա քրեական գործի հարուցումը մերժել։ Մերժման որոշումը հաստատվել է նաև գործը հսկող դատախազի կողմից։
Սակայն Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների գործով դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի որոշումից հետո, երբ գործն ուղարկվեց Սահմանադրական դատարան, Քոչարյանը ազատվեց կալանքից, իրավապահները որոշել են թարմացնել այն ու դրա հիման վրա էլ խուզարկություն է կատարվել։
Փաստաբան Մելիքյանը տեղեկացրեց, որ բողոքարկել են առաջին հերթին քրեական գործ հարուցելու որոշումը։ «Դատավորի նկատմամբ քրեական հետապնդումը կարող է հարուցվել բացառապես Բարձրագույն դատական խորհրդի համաձայնությամբ, այնինչ նման համաձայնություն չի եղել։ Իսկ քրեական գործ հարուցելու որոշումը ինքնին դատավորի իրավունքների և օրինական շահերի խախտումով է հարուցված և պահանջել ենք, որ այդ հիմքով քրեական գործի հարուցման որոշումը վերացվի», - ներկայացրեց Մելիքյանը։
Նշենք, որ Գլխավոր դատախազությունը ավելի վաղ դատավորի աշխատասենյակում կատրաված խուզարկության վերաբերյալ հանդես էր եկել պարզաբանմամբ՝ նշելով. «Իսկ աշխատասենյակում կատարված խուզարկությունը և առգրավումը հետապնդել են բացառապես մեկ իրավաչափ նպատակ՝ գործով ձեռք բերել պաշտոնեական կեղծիք կատարված լինելու հանգամանքը հաստատող կամ հերքող փաստական տվյալներ»

Уголовное преследование в отношении судьи Давида Григоряна незаконно – адвокат предъявил требования правоохранителям
26/07/2019 13:33
Кабинет судьи суда общей юрисдикции Еревана Давида Григоряна в настоящее время опечатан и судья не может войти туда, заявил сегодня в ходе пресс-конференции адвокат Григоряна Георгий Меликян, продемонстрировав свидетельствующий об этом снимок.
Напомним, Давид Григорян – судья по делу в отношении второго президента Армении Роберта Кочаряна и других высокопоставленных чиновников, принявший решение о прекращении производства по уголовному делу и обращении в Конституционный суд для предоставления ответов на спорные вопросы. Кроме того, именно он принял решение удовлетворить ходатайство действующего и бывшего президентов Республики Арцах Бако Саакяна и Аркадия Гукасяна об освобождении экс-президента Армении Роберта Кочаряна из-под ареста.
Адвокат отметил, что они потребовали представить решение суда, на основании которого кабинет судьи Давида Григоряна опечатан и ему запрещается входить в свой кабинет, однако решение не было представлено.
«Следователь, придя на обыск, напрямую потребовал, чтобы судья ушел, поскольку он не будет участвовать в следственном действии. Мы возразили, сказали, что ключ от кабинета находится у судьи, следовательно, мы не отдадим его, после чего следователь поговорил по телефону с какими-то лицами, а потом сказал, что судье разрешили участвовать в производстве обыска, однако адвокатам – нет. Мы потребовали зафиксировать все это, что  было сделано», - рассказал адвокат.
Георгий Меликян отметил, что следователю разрешили провести обыск в двух кабинетах – судьи и его помощника, однако следователь, без разрешения суда, провел обыск также в кабинетах секретаря судебного заседания и делопроизводителя.
«Примечательно, что документы и носители информации были изъяты именно из этих кабинетов, то есть, незаконно», - отметил адвокат.
Отметим, что уголовное дело, в рамках которого судья Давид Григорян находится пока в статусе подозреваемого, возбуждено по факту служебного подлога. Заявление подал Серго Паносян, однако Специальная следственная служба 18-го февраля текущего года решила отказать в возбуждении уголовного дела на основании его сообщения. Решение об отказе подтверждено также прокурором, осуществляющим надзор. Однако после решения судьи Давида Григоряна по делу экс-президента Армении Роберта Кочаряна и других высокопоставленных чиновников, когда производство по делу было прекращено и направлено на рассмотрение в Конституционный суд, а второй президент освобожден под залог, правоохранители решили пересмотреть это дело и провести на этом основании обыск.
Адвокат Меликян сообщил, что обжаловал в первую очередь решение о возбуждении уголовного дела. «Уголовное преследование в отношении судьи может быть начато исключительно с согласия Высшего судебного совета, в то время как такого согласия не было. А само решение о возбуждении уголовного дела было принято с нарушением законных прав и интересов судьи и мы потребовали, чтобы на этом основании решение о возбуждении уголовного дела было отменено», - уточнил адвокат.
Отметим, что ранее генеральная прокуратура выступила с разъяснением в связи с обыском в кабинете судьи Давида Григоряна, отметив, что «проведенные в рабочем кабинете обыск и выемка преследовали только одну цель – приобрести по делу фактические данные, подтверждающие или опровергающие обстоятельство совершения служебного подлога».