Ուշադրությամբ հետևում ենք հնչող բազմաթիվ հայտարարություններին, կարծիքներին, տեսակետներին, գործողությունների մասին կոչերին. ՀՀ նախագահի ուղերձը
26/07/2019 14:21
Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանը Հայաստանի ներքաղաքական իրավիճակի մասին ուղերձ է հղել Հայաստանի ժողովրդին, որում նշվում է.
Ամառային այս օրերին, երբ աշխարհի շատ երկրներում պետական և քաղաքական կյանքը հիմնականում մտել է հանդարտ փուլ, մեր երկրում դեռևս ակտիվ են հանրային բանավեճերը և փնտրտուքները:
Անշուշտ, բոլորիս նպատակը շարունակում է մնալ նույնը. երկրում ամրապնդել ժողովրդավարությունը, ապահովել տնտեսական զարգացում և երկրի անվտանգությունը, ունենալ բարեկեցիկ հասարակություն, լիարժեքորեն կյանքի կոչել իրավական, սոցիալական պետության կայացման սահմանադրական սկզբունքները, երաշխավորել մարդու իրավունքներն ու հիմնարար ազատությունները:
Մենք ուշադրությամբ հետևում ենք հնչող բազմաթիվ հայտարարություններին, կարծիքներին, տեսակետներին, գործողությունների մասին կոչերին, այդ կոչերի վերաբերյալ կոչերին և այլն: Սահմանադրությամբ ՀՀ նախագահի ինստիտուտին վերապահված դերին հավատարիմ՝ ես հնարավորինս ձեռնպահ եմ մնում ընթացիկ զարգացումների վերաբերյալ քաղաքական բանավեճին մասնակից դառնալուց, որքան էլ որ որպես քաղաքացի մեծ է խոսելու գայթակղությունը:
Միաժամանակ ես լիահույս եմ, որ ընթացիկ և հետագա զարգացումները կնպաստեն ոչ միայն դատաիրավական բարեփոխումների արդյունավետությանը, այլև պետական և հանրային կառավարման բոլոր ոլորտների կատարելագործմանը, իշխանություն-հասարակություն փոխըմբռնման և համագործակցության խորացմանը:
Հույս ունեմ նաև, որ տարբեր հարցերի շուրջ հանրային քննարկումներն ու բանավեճերը կհանգեցնեն հանրօգուտ, համազգային շահերին համահունչ արդյունքի: Միայն պետք է շարունակենք հավատալ մեր ուժերին և մտքին: Մենք պետք է գիտակցենք, որ կարևոր է ոչ միայն նպատակը, այլև դրան հասնելու ճանապարհը: Քննարկման առարկա դարձնենք տարաձայնություններն ու խնդիրները, այլ ոչ թե անձերին:
Առաջ գնալու համար հաճախ օգտակար է կարճատև դադարը, անելիքը ևս մեկ անգամ ծանրութեթև անելը: Գիտակցենք, որ մեզ այսօր անհրաժեշտ են միասնություն, կայունություն և ապագային միտված հայացք, տեսլական, ինչպես նաև կոնկրետ ծրագրեր:
Վերջին շրջանում ես հանդիպել և շարունակելու եմ հանդիպել քաղաքական և հասարակական շրջանակների ներկայացուցիչներին ու անհատներին, բոլոր նրանց, ովքեր պատրաստ են երկխոսության, ովքեր շահագրգռված են ու գործում են հանուն մեր երկրի և ժողովրդի բարօրության:

We are following closely numerous pronounced statements, opinions, viewpoints, appeals to act, appeals regarding these appeals: President's message
26/07/2019 18:38
Armenia's President Armen Sarkissian addressed a message to Armenians regarding domestic political developments in the country.
"Dear Fellow Citizens,
In these summer days, when state and political life in many countries of the world has slowed down, public discussions and inquiries in our country are still spirited.
There is no doubt that we all have the same goal: To strengthen democracy in the country, to ensure economic development and security of the country, to have a prosperous society, to bring to life constitutional provisions for the establishment of a legal, social state, to guarantee human rights and fundamental freedoms.
We are following closely numerous pronounced statements, opinions, viewpoints, appeals to act, appeals regarding these appeals, etc.
Remaining true to the role assigned to the President by the Constitution of the Republic of Armenia, I refrain from becoming part of the ongoing dispute on the current developments, even though as a citizen, I am often tempted to speak out.
At the same time, I am hopeful that the ongoing and future developments will not only promote the efficiency of the judicial reforms, but also the improvement of all areas of the state and public administration, mutual understanding and broader cooperation between the public and the authorities.
I am also hopeful, that public discussions and disputes on different issues will result in public good, consistent with the national interests. But we need to continue to trust our abilities and our intellect. We need to realized that not only the goal is important but also the means to achieve it.
Let’s make disagreements and problems the topic of our discussions but never the individuals. In order to move forward, often it is expedient to take a little break, to muse once again over the task ahead. Let’s realize that today we need unity, stability, ability to see the future, a vision, as well as concrete programs.
Recently, I have been meeting with the representatives of political and public circles and individuals, all those who are ready for a dialogue, who are enthusiastic and act in the name of prosperity of our people and our state.