«Փաստ». ՔՊ-ն, հնարավոր է, անդամակցի ծայրահեղ աջերի ալյանսին
««Փաստ» թերթին ուշագրավ տեղեկություններ են հասել՝ կապված «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության արտաքին քաղաքական կուրսի և միջազգային հարթակներում կապերի հաստատման գործընթացի հետ։
Ինչպես հայտնի է, որպես կանոն, կուսակցությունները միավորվում են միջազգային տարբեր ալյանսներում և գաղափարական հիմք ունեցող համընդհանուր միավորումներում (օրինակ՝ ՀՀԿ-ն և ՕԵԿ-ը՝ ԵԺԿ-ին, ՀՅԴ-ն՝ սոցինտերնին, ՀԱԿ-ը և «Լուսավոր Հայաստանը»՝ «Եվրոպայի լիբերալների և դեմոկրատների ալյանսին» (ALDE) և այն)։
Ներկայիս իշխանական կուսակցությունը, հրաժարվելով գաղափարական «իզմերից», չինտեգրվեց ոչ մի միջազգային բլոկում։ Թերթի տեղեկություններով, Եվրոպայում այսօր ձևավորվում է ծայրահեղ աջերի միավորում, քանի որ այդ գաղափարական հոսանքի տարածումը Արևմուտքում ակնհայտ աճի միտում ունի: Ըստ մեր աղբյուրների, հնարավոր է, որ ՔՊ-ն անդամակցության հայտ ներկայացնի այդ ալյանսին»:

«Паст»: Партия «Гражданский договор» может примкнуть к альянсу ультраправых
Газета «Паст» пишет, что появились довольно примечательные сведения в связи с внешнеполитическим курсом партии «Гражданский договор» и процессом установления связей на международных площадках.
Как известно, партии, как правило, объединяются в различные международные альянсы и сформированные на одинаковой идейной основе объединения (например, Республиканская партия Армении и партия «Оринац еркир» ходят в состав Европейской народной партии,  АРФ «Дашнакцутюн»а – социалистов, «Армянский национальный конгресс» и партия «Светлая Армения» – Альянс либералов и демократов за Европу (ALDE) и т.д.).
«Нынешняя правящая партия, отказавшись от идеологических "измов", не интегрировалась ни в один международный блок. По нашим сведениям, в Европе сегодня формируется альянс ультраправых, поскольку на Западе наблюдается явная тенденция роста распространения этого идеологического течения. Как передают наши источники, партия "Гражданский договор" представила заявку на членство в этом альянсе», - отмечает газета.