Ադրբեջանի գործողությունները ստեղծում են լարվածության աճի վտանգ, որի ողջ պատասխանատվությունն ընկնում է ադրբեջանական կողմի վրա. ՀՀ ԱԳՆ
29/07/2019 14:57
ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ Աննա Նաղդալյանը հայտարարություն է տարածել Ադրբեջանի կողմից հրադադարի խախտման վերաբերյալ։
«Հուլիսի 27-ին և 28-ին Ադրբեջանի զինված ուժերը ՀՀ պետական սահմանի հյուսիս-արևելյան հատվածում դիպուկահարների ներգրավմամբ իրականացրել են սադրիչ գործողություններ, որոնց հետևանքով սպանվել է ՀՀ Զինված ուժերի զինծառայող Արման  Բուլղադարյանը և վիրավորվել է ևս երկու զինծառայող:
Ադրբեջանի կողմից հրադադարի միտումնավոր և սադրիչ խախտումները հակասում են հրադադարի պահպանման և  ամրապնդման վերաբերյալ ստանձնած պարտավորություններին, որոնք վերջին շրջանում արձանագրվել են նաև երկու երկրների ղեկավարների մակարդակով այս տարվա մարտի 29-ին տեղի ունեցած Վիեննայի գագաթաժողովի ընթացքում: Դրանք անտեսում են նաև արտաքին գործերի նախարարների հունիսի 20-ին Վաշինգտոնում տեղի ունեցած հանդիպման արդյունքում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների  ընդունած հայտարարությունը, որտեղ կողմերին կոչ էր արվում խստորեն պահպանել հրադադարը հարգելու հանձնառությունը և ձեռնպահ մնալ շփման գծում և պետական սահմանում դիպուկահարների օգտագործմամբ սադրիչ գործողություններից:
Խստորեն դատապարտում ենք մարդկային զոհերի հանգեցնող այս սադրանքները, որոնք ուղեկցվում են Ադրբեջանի կողմից հրադադարի պահպանմանը և ամրապնդմանն ուղղված վստահության և անվտանգության միջոցառումների իրականացման մերժմամբ: Այս գործողությունները ստեղծում են լարվածության աճի վտանգ, որի ողջ պատասխանատվությունն ընկնում է ադրբեջանական կողմի վրա», - ասված է հայտարարությունում։

Azerbaijan's actions create a risk of escalation the full responsibility of which lies on the Azerbaijani side: MFA
29/07/2019 15:02
Armenia's Ministry of Foreign Affairs has released a statement on ceasefire violations by the Azerbaijani side.
"On July 27 and 28, the Armed Forces of Azerbaijan undertook provocative actions in the North-Eastern section of the state border of the Republic of Armenia with the involvement of snipers, which resulted in the death of the serviceman of the Armed Forces of Armenia Arman Bulghadaryan and wounding of two servicemen.
Intentional and provocative violations of ceasefire by Azerbaijan is in contradiction to the commitments on adhering to and strengthening the ceasefire, which most recently have also been reconfirmed on the level of the leaders of the two countries during the Vienna summit on March 29. Those violations also defy the statement issued by the OSCE Minsk Group Co-Chairs following the meeting between the Foreign Ministers on June 20, wherein they called on parties to strictly observe the ceasefire and to refrain from any provocative action, including the use of snipers, along the line of contact and the international border.
We strongly condemn these provocations which claimed human lives and are accompanied by Azerbaijan’s rejection to undertake confidence and security building measures aimed at observing and strengthening the ceasefire. These actions create a risk of escalation the full responsibility of which lies on the Azerbaijani side," the statement said.