«Փաստ». Վեթինգն իրականացնելու են միջազգային փորձագետները
«ՀՀ դատաիրավական ոլորտում շարունակում են անհասկանալի գործընթացներ տեղի ունենալ։ Օրեր առաջ շրջանառվում էր այն թեզը, որ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարած վեթինգի գործընթացը կիրականացվի ԲԴԽ կողմից, իսկ մինչ այդ խոսվում էր հատուկ հանձնաժողով ստեղծելու մասին։
Այս թեմայով «Փաստ» թերթին նոր տեղեկություններ են հայտնի դարձել։ Ըստ մեր աղբյուրների, այդ գործընթացը, որն իրականում չի կոչվելու վեթինգ (հատկապես Վենետիկի հանձնաժողովի հայտնի կարծիքից հետո), այլ դատավորների բարեվարքության ուսումնասիրություն, ինչպես նաև գործընթացի նախապատրաստական աշխատանքներն իրականացվելու են հիմնականում միջազգային տարբեր փորձագետների կողմից:
Տեղեկություն կա, որ հայ փորձագետների մասնակցությունը այս թեմայի մեջ նվազագույն է լինելու, եղածներն էլ՝ խիստ որոշակի շրջանակների ներկայացուցիչներ կլինեն։ Թերթն իր հրապարակումներից մեկում արդեն նշել էր, որ այս գործընթացում ուրույն մասնակցություն են ունենալու Լևոն Տեր-Պետրոսյանի թիմի ներկայացուցիչները, սակայն կարծես «կենացները քաղցրանում» են։
Տեղեկությունների համաձայն, այս թեմայում խիստ ակտիվ են, այսպես կոչված, «սորոսական» թիմի փորձագետները. նրանք արդեն մի քանի հանդիպում են ունեցել ԲԴԽ կազմի հետ, ներկայացրել նախապատրաստական աշխատանքների ու բուն գործընթացի հիմնական թիրախներն ու ռազմավարությունը»:

«Паст»: Веттинг проведут международные эксперты
Газета «Паст» пишет, что в судебно-правовой сфере Армении продолжают происходить непонятные процессы. Несколько дней назад муссировались разговоры, что объявленный Никололм Пашиняном процесс веттинга будет проводиться Высшим судебным советом, а до этого говорили о создании специальной комиссии.
Изданию в связи с этой темой стали известны новые сведения.
«Как передают наши источники, этот процесс, который в действительности будет называться не веттингом (особенно после известного мнения Венецианской комиссии), а изучением добропорядочности судей, а также подготовительные работы будет осуществляться в основном различными международными экспертами.
Есть сведения, что участие армянских экспертов в этой теме будет минимальным, а те, кто  будет вовлечен – представители определенных кругов», - отмечает издание.
Газета в одной из своих публикаций уже писала о том, что в этом процессе особенное участие примут представители команды Левона Тер-Петросяна, однако, кажется, «тосты становятся все слаще».
По сведениям, в этой теме крайне активны так называемые эксперты из «соросовского» крыла: они уже провели несколько встреч с составом Высшего судебного совета, представили подготовительные работы, основные цели и стратегию процесса.